reklamı kapat

POPÜLER

"Cihazımı Bul" ağı

Google, “Cihazımı Bul” ağını yakında devreye alıyor

 - Güncelleme: 05 Nisan 2024 10:01

İnternet devi Google, “Cihazımı Bul” ağını yakında devreye alıyor. Bu sistem uzun zamandır bekleniyor ve faydalı görünüyor.

Google’ın kısa süre önce gönderdiği e-postalar ile 7 Nisan tarihinde belirli bölgelerde devreye alacağını duyurduğu yeni Cihazımı Bul ağı, mevcut Cihazımı Bul hizmetine oranla çok daha yüksek bir kapsamayla geliyor. Mevcut sistem spesifik olarak internete bağlı telefonları merkeze alırken, yeni sistem sürece hemen her şeyi (Telefon, kablosuz kulaklık, takip cihazı vb.) dahil ediyor. Bu açıdan çok daha kullanışlı olan altyapı, internet zorunluluğuna sahip değil çünkü konum tespiti için çevredeki / yakındaki Android telefonları kullanıyor, burada anonim bir tespit süreci sürdürülüyor. İlk olarak Google IO / 2023 kapsamında duyurulan ve devreye alınmadan önce ciddi seviyede erteleme gören ağ, Apple’ın Bu ağından daha geniş kapsama alanına sahip olacak çünkü dünya üzerinden iPhone’a oranla çok ama çok daha fazla sayıda Android telefon bulunuyor. Kişilerin gizli olarak takip edilmesini önleyen bir özelliğe sahip olan ve süreçte Apple’ın AirTag’lerini de algılayabilen ağ, Türkiye’de de destekleniyor ancak 7 Nisan tarihinin ilk aşama özelinde Türkiye’yi kapsamama ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takip konusunda bundan önce iOS 17.5 gündeme gelmişti. Aktif beta testleri yapılan iOS 17.5 güncellemesinde bazı keşifler yapıldı. Buna göre iOS 17.5 ile beraber yeni bir gizli takip koruması sunulabilir, sistem artık Apple tarafından üretilmeyen ya da resmi “Find My / Bul” sertifikasına sahip olmayan takip cihazlarını kişilere bildirebilir ve o cihazların takibinin engellemesine / kapatılmasına imkan tanıyabilir.

Apple’ın bu konuda iOS 17.5’e koyduğu uyarılarından birisinde şu yazıyor: “Bu cihaz Apple Bul ağında onaylı değil. Bu öğeyi devre dışı bırakabilir ve konumunuzu sahibiyle paylaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için öğenin üreticisi tarafından hazırlanan resmi web sitesindeki talimatları izleyin.”

Cihazımı Bul yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER