reklamı kapat

POPÜLER

Apple Bul Android google

Android için gelen “Apple Bul” benzeri “Find My Device” sistemi detaylandı

Apple dünyasının önemli bir özelliği daha Android tarafına geliyor. Bugün Find My Device için yeni bilgiler kendisini göstermiş durumda.

Apple cihazlar biliyorsunuz “Find My” ya da “Bul” uygulaması üzerinden kayboldukları zaman bulunabiliyor. Bu süreçte GPS değil kullanımdaki tüm diğer Apple cihazlar kullanılıyor.

Hemen her Apple ürünü (iPhone, Mac vb.) açık olduğu zaman anonim olarak çevresindeki diğer Apple ürünlerinin konumunu tespit ediyor ve bunu Apple’ın sunucularına gönderiyor. Bu sayede anonim bir veri tabanı oluşturuluyor. Böylelikle de kaybettiğiniz ya da çaldırdığınız bir Apple ürününü harita üstünden görerek bulabiliyorsunuz.

İşte bu altyapı yakında “Find My Device” adı altında Android tarafında da olacak. Özellik henüz ne zaman kullanıma sunulacak bilinmiyor ancak Google çok ciddi bir çalışma içerisinde.

Bu özellik hakkında Google’ın Find My Device uygulaması üzerinden yeni bilgiler elde eden XDA, özelliğin hemen hemen her konuda Apple Find My ile benzer olduğunu gösteriyor.

Bu uygulama ile kişiler kaybettikleri cihazlarının son konumunu görebilecek, cihaza yakın ya da uzak olduklarını tespit edebilecek. Sahibi olunan ürünlerin “kaybettim” şeklinde ayarlanmasına imkan tanıyacak özellik, cihazlar internet ya da Bluetooth bağlantısını kaybettiği zaman Find My Device Network üzerinden taranabilecek.

Find My Device ağı, etraftaki diğer hemen hemen tüm Android telefonları tarama sürecine dahil edecek. Anonim çalışan bu özellik ile cihazından sinyal alındığı an size bir bildirim yapılacak.

Cihazı bulan / tespit eden kişilere, gizliliği korumak adına herhangi bir kişisel bilgi vermeyecek Google, süreçte gerekli bilgiyi sadece size aktaracak. Böylelikle siz kaybettiğiniz cihazı gidip alabileceksiniz. Ayrıca belirli cihazlara bir sahip daha eklenebilecek. Böylelikle başkaları da sizin cihazını gidip alabilecek.

Bu özelliğin ilk olarak UWB destekli Pixel 6’lar ile beraber görücüye çıkarılacağı düşünülüyor. Ancak henüz bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android “Find My Device” inanılmaz bir büyüklükte çalışacak

Daha önce de söylediğimiz gibi piyasada Apple cihazlardan çok ama çok daha fazla sayıda Android cihaz bulunuyor. Bu durum elbette potansiyel kapsama alanı açısından harika görünüyor. Yüksek sayıda cihaz ile Google, Apple’a oranla çok ama çok daha hassas konumlandırma / kayıp cihaz bulma gerçekleştirebilir.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!