reklamı kapat

POPÜLER

Apple Bul Android google

Android tarafı da “Apple Bul” benzeri bir kayıp sistemi kazanıyor

Apple dünyasının önemli bir özelliği daha Android tarafına geliyor gibi görünüyor. Bugün Find My Device Network ortaya çıktı.

Apple cihazlar “Find My” ya da “Bul” uygulaması üzerinden kayboldukları zaman bulunabiliyor. Biliyorsunuz bu süreçte GPS değil kullanımdaki tüm diğer Apple cihazlar kullanılıyor.

Hemen her Apple ürünü (iPhone, Mac vb.) açık olduğu zaman anonim olarak çevresindeki diğer Apple ürünlerinin konumunu tespit ediyor ve bunu Apple’ın sunucularına gönderiyor.

Bu sayede anonim bir veri tabanı oluşturuluyor. Böylelikle kaybettiğiniz ya da çaldırdığınız bir Apple ürününü harita üstünden görerek bulabiliyorsunuz.

Bu gerçekten çok güzel bulunuyor ve Apple cihazlarının sayısı arttıkça kapsama alanı da artıyor. Apple’ın yeni çıkardığı AirTag takip aksesuarı da bu temelde çalışıyor.

İşte bu altyapının bir benzeri XDA’ya göre ileride Android tarafına da gelecek. Çünkü XDA tarafından yapılan bir APK incelemesinde açık olarak “Find My Device Network” ibaresi bulundu.

Bunun yani cihazımı bul ağı‘nın direkt olarak Apple Bul ile birebir benzer olduğu düşünülüyor ancak henüz firmadan bu konuda bir resmi açıklama gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android “Find My Device Network” inanılmaz bir büyüklükte çalışacak

Tahmin edebileceğiniz üzere piyasada Apple cihazlardan çok ama çok daha fazla sayıda Android cihaz bulunuyor. Bu durum elbette potansiyel kapsama alanı açısından harika görünüyor. Yüksek sayıda cihaz ile Google, Apple’a oranla çok ama çok daha hassas konumlandırma / kayıp cihaz bulma gerçekleştirebilir.

Find My Device Network ne zaman resmileştirilecek belli değil ancak çıktıktan sonra herkes ve her cihaz için aktif edilecektir. Bunun için ufak bir güncellemenin yeterli olacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!