reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota, küresel modelleri için Huawei ve Momenta ile ortaklık kurmuş gibi görünüyor

Dünyanın en çok otomobil satan firması olmayı sürdüren Toyota, küresel modelleri için Huawei ve Momenta ile ortaklık kurmuş gibi görünüyor.

Bugün çıkan iddialara göre Toyota tarafından önümüzdeki dönemde küresel pazarlara çıkarılacak modeller, Çinli teknoloji devi Huawei ve Momenta ile ortaklaşa geliştirilen sürüş destek çözümlerini kullanabilir. Araçlarının akıllı sürüş sistemlerini bu sayede daha güçlü hale getirmek isteyen firma, aktarıldığı kadarıyla donanımları spesifik olarak Huawei’den almayı planlıyor, Momenta’nın ise yazılım tarafından devreye gireceği söyleniyor. Arayüz ve kullanıcı deneyimi tarafını kendisi üstlenecek denilen Toyota, bu üçlü ortaklık sayesinde sürücülere daha gelişmiş otonom yani sürücüsüz sürüş sistemleri sunabiliyor. Bugün bu konuda daha fazla bilginin ve resmi duyurunun Pekin Otomobil Fuarı kapsamında verileceği aktarılıyor. Toyota, bundan önce dizel motor açıklamasıyla gündemde ses getirmişti. Volvo biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda dizel motorlu otomobil üretimini sona erdirdi. Toyota tarafı ise dizel motorlu araçların hemen ölmeyeceğini düşünüyor. Bu konuda Toyota Avustralya Satış ve Pazarlama sorumlusu Sean Hanley, “Dizel motorlar popüler görüşlerin aksine rağmen ölmedi. Dizel motorların önünde daha uzun bir ömür var yani yakın zamanda ölmeyecek.” demişti. Dizel motorları özellikle SUV’lar ve büyük ticari araçlar için masada tutmak istediklerini belirten Hanley dizel yakıtı, “Çok güvenilir bir yakıt kaynağı” olarak gördüklerini de aktarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu açıklamalar aslında aşırı sürpriz olmuyor çünkü firma halen içten yanmalı motorlar geliştiriyor. Dev üretici, yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor. Bu konuda bir açıklama yapan eski Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Elektrikli araçlara olan ihtiyaç aşırı abartılıyor.” diyor ve ekliyor: “Karbon nötrlüğüne giden yol temelde ülkelerin enerji üretim durumuna bağlı.” Toyoda bundan önce ise “Elektrikli araçlar yalnızca yüzde 30 pazar payına ulaşabilecek.” demesiyle ses getirmişti. Ünlü yönetici otomobil sektöründe sadece elektrikli araçların olduğu bir geleceği kabul etmiyor ve içten yanmalı modellerin hayatta kalması gerektiğini savunuyor.

Toyota haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER