reklamı kapat

POPÜLER

Toyota HiLux BEV

Tamamen elektrikli Toyota HiLux BEV için testlere hız verildi

 - Güncelleme: 17 Ekim 2023 09:12

İlk gösterimi uzun süre önce yapılan tamamen elektrikli pickup modeli Toyota HiLux BEV için testlere hız verildi.

Toyota imzalı ilk elektrikli pickup modeli çok uzaktan görünmüyor çünkü ilk duyurusu 2022’nin sonunda yapılan Toyota HiLux BEV prototipi sadece kağıt üzerinde kalmamış durumda. Tamamen elektrikli model, aktarıldığı kadarıyla şu an Avustralya merkezli olarak test ediliyor ve buradan gelecek için önemli veriler elde ediliyor. Temelde halen bir konsept olan araç hakkında konuşan Toyota Avustralya’nın satış ve pazarlama operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Sean Hanley, “Konsept olmasına rağmen bir üretim modeli gibi görünüyor, hissettiriyor ve sürülüyor” diyor. Henüz teknik verinin paylaşılmadığı araç, 2024 sonunda ya da 2025 başında birçok farklı pazarda iddialı bir seçenek olarak ticari alana giriş yapabilir. Toyota dün de elektrikli taraf için önemli bir katı hal pil adımıyla ses getirmişti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi menzil değerleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal pilleri ile çok daha fazlası yolda bulunuyor. Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde çok uzun zamandır BMW, Ford, QuantumScape, Solid Power, Toyota ve Samsung gibi isimler aktif olarak çalışıyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil pil teknolojisi, daha uzun süre kullanım süresi sağlıyor ve zorlu şartlara da çok daha dayanıklı.

Alanda devrim yaratması beklenen katı hal pilleri, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800-900 km gibi menzilleri standart hale getiriyor. Bu alanda en çok patente sahip isim olduğu açıklanan otomobil devi Toyota, bir duyuru yaptı ve çok önemli olan katı hal pillerini 2028 sonrasında seri üretime almak adına Japon enerji şirketi Idemitsu Kosan ile ortaklık kurdu.

Toyota HiLux BEV yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu