reklamı kapat

POPÜLER

Toyota ve NVIDIA ulaşımın geleceği için el sıkıştı

Geleceğin otomobilleri üzerinde olmazsa olmaz otonom sürüş teknolojileri önemli üreticileri bir araya getirmeye devam ediyor.

Uzun bir süredir otonom sürüş teknolojisinin geliştirme sürecini Audi ile ortak yürüten NVIDIA bu alanda yeni ortaklar kazanmaya devam ediyor. Mart ayı içerisinde kendisi gibi sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde ciddi bir Ar-Ge süreci yürüten Bosch ile ortaklığını açıklayan marka bugün yeni bir dünya deviyle gerçekleştirdiği ortaklığın heyecanını yaşıyor. Bu zamana kadar küresel üreticiler arasında bu alanda ortaklık anlamında çekimser olduğunu gördüğümüz Toyota ile yapılan bu ortaklık veri paylaşımı ve teknolojinin çok daha hızlı sunulması anlamında fazlasıyla önemli.


Dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi konumunda olan Toyota ile yapılan anlaşmanın detaylarına baktığımızda geçmişte hayata geçirilmiş olanlarla benzer özellikler karşımıza çıkıyor. Yapay zeka, donanım ve yazılım geliştirmesinin ortak yürütülmesini kapsayan bu ortaklıkla birlikte, Toyota’nın otonom aracını önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tanıtması planlanıyor. Nvidia’nın geliştirdiği Drive PX platformunun kullanılacağı bu araçlarda öğrenebilir makine özelliği de dikkat çeken detaylar arasında. Saniyede 30 trilyona kadar öğrenebilme kapasitesi gibi ciddi rakamların konuşulduğu bu sistemin yardımcıları diğer otonom araçlarda olduğu gibi kamera, lidar ve sensörler olacak. Anlaşmanın ardından açıklamalarda bulunan Toyota Genel Müdürü Ken Koibuchi; “Bu ortaklıkla birlikte otonom sürü teknolojilerinin sunulmasında çok daha hızlı adımlar atmak istiyoruz. Yapılacak geliştirmelerle sistemler çok daha yetenekli ve güvenli olacak. Bu sistemlerin ana amacı nerede olunursa olunsun trafik derdinin çok daha aza indirgenmesini sağlamak.” diyerek NVIDIA ile olan ortaklığın yakın zamanda güzel sonuçlarla ortaya çıkacağını belirtti.