reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Otonom sürüşe bir adım daha; Volvo ve NVIDIA ortaklığından yeni hamle

İlk olarak yeni XC90’da kullanılacak olan yeni NVIDIA sistemi sayesinde, Volvo otomobilleri kontrolsüz otonom sürüşe bir adım daha yakalaşacak.

Volvo, yeni nesil modellerinde otonom sürüşü geliştirmek için NVIDIA ile işbirliği dinamiklerini yeni bir noktaya taşıyor. Gerçekleştirilen yeni anlaşma kapsamında İsveçli üretici otomobillerinde “NVIDIA DRIVE Orin” çip-üzerinde-sistem (SoC) teknolojisi kullanmaya başlayacak.. Marka gelecekte, SPA2 modüler araç mimarisine dayanan yeni nesil modellerinde NVIDIA DRIVE Orin’i kullanan, küresel ayak izine sahip ilk otomobil üreticisi olmayı hedefliyor. Anlaşma sonrasında bu teknolojiye sahip ilk otomobil, gelecek yıl tanıtılacak olan yeni nesil XC90 olacak. İlk olarak ailenin amiral gemisinde konumlandırılacak olan Orin, saniyede 254 trilyon işlem yapabilme yeteneğine sahip.

Volvo, NVIDIA DRIVE Orin ile kontrolsüz otonom sürüşe ilerliyor

Anlaşma sonrası açıklamalarda bulunan Volvo Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Henrik Green; “Mümkün olan en iyi Volvo’ları üretmek için dünyanın önde gelen teknoloji firmalarıyla ortaklık kurmaya inanıyoruz. NVIDIA DRIVE Orin teknolojisinin yardımıyla, yeni nesil otomobillerimizde güvenliği bir sonraki seviyeye taşıyabiliriz.” ifadelerine yer verdi. Volvo’nun otonom sürüş bilgisayarı için NVIDIA DRIVE Orin’i kullanma planları, şirketin mümkün olan en yüksek güvenlik standartlarına olan bağlılığıyla vurgulanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NVIDIA DRIVE Orin destekli bilgisayar, güvenli ve sürekli güncellenen dinamikleri sayesinde otonom sürüşü mümkün kılan önemli bir unsur olarak nitelendiriliyor. Hem şirket içinde üretilen hem de Volvo’nun otonom sürüş yazılım geliştirme şirketi Zenseact tarafından geliştirilen bu yazılım, ayrıca direksiyon ve frenleme için geliştirilen yedekleme sistemleriyle de çalışacak. NVIDIA DRIVE Orin tarafından sunulan ek bilgi işlem gücü ve grafik işleme, Volvo’nun diğer teknoloji ortaklarından Luminar tarafından geliştirilen LiDAR teknolojisi gibi otonom sürüş için gereken gelişmiş sensör takımlarını mümkün kılıyor.

Volvo’nun SPA2 mimarisi, üretimden itibaren otonom sürüş için donanıma hazır olarak sunulacak. Highway Pilot (Otoyol Pilotu) adı verilen denetimsiz otonom sürüş özelliği, bireysel coğrafi konumlar ve koşullar güvenli olduğu anda etkinleştirilecek. Yapılan bu duyuru, Volvo Cars ve NVIDIA arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesinde bir sonraki adımı temsil ediyor. Volvo Cars, 2018 yılında SPA2 tabanlı otomobillerinde ana bilgisayarlarda, NVIDIA DRIVE Xavier SoC teknolojisini kullanacağını duyurmuştu

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor