reklamı kapat

POPÜLER

Volvo XC90

Seri üretime hazır; karşınızda tam otonom Volvo XC90

Uber ile uzun süreli devam eden koordineli çalışmaların ardından, Volvo XC90 için bugünden itibaren tam otonom deneyimi koşabiliyoruz.

Sürücünün tamamen egale edildiği beşinci seviye otonom sürüş teknolojisi, geçtiğimiz yıllardaki denemelerin ardından artık çok daha yüksek sesle telaffuz edilir hale geldi. Gelecek planlarında bu mimari için ciddi bütçeler ayıran üreticiler, NVIDIA ve Google gibi devlerle bir araya gelerek tuğlaları üst üste getirmeye başladı bile. Volvo cephesinin bu süreçteki yoldaşı konumunda olan Uber ile süre gelen AR-GE çalışmalarının bir süredir asfalt üzerinde somut testler üzerinden ilerlediğini biliyorduk. Bugün karşımızda duran Volvo XC90 ile birlikteyse artık bu teknolojinin seri üretime hazırlığı konusunda resmi sözcüklerin döküldüğüne şahit oluyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo XC90 türünün ilk örneği olacak

2016 yılında ortak bir mühendislik anlaşmasıyla başlayan ortaklı prototip versiyonların ardından hazır hale getirilen süreçle taçlanıyor. Uber’in kendi kendine sürüş sistemi ile uyumlu olan model, tam anlamıyla otonom sürüş yeteneğine sahip ilk üretime hazır otomobil olarak da lanse edilecek. XC90 baz otomobilinde, Uber’in kendi kendine sürüş sistemini kolayca kurabilmesini ve böylelikle benzer sürüş özelliğine sahip araçların otonom bir sürüş paylaşım hizmeti sunabilmesini sağlayan önemli güvenlik özellikleri yer alıyor. Tanıtılan XC90 versiyonunun en önemli özellikleri arasında direksiyon ve fren destek fonksiyonlarıyla birlikte batarya gücü için çeşitli yedekleme sistemlerini barındırması yatıyor. Birincil sistemlerden birinin herhangi bir sebepten dolayı arızalanması durumunda, bunun için tasarlanan yedek sistemlerin hemen aracı durdurmak üzere devreye girebildiğini görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo’nun dahili yedekleme sistemlerine ek olarak, Uber’in kendi kendine sürüş sisteminin kentsel bir ortamda güvenli bir şekilde çalışması ve manevra yapabilmesi için otomobilin üzerine ve içine yerleştirilmiş bir dizi sensör yer alıyor. Uber’in sistemiyle Volvo’nun araç platformu eşleştirildiğinde, otonom sürüş için ayrılmış uygun alanlarda otomobilleri işleten ve denetleyen özel eğitimli Uber çalışanları olmadan bile güvenli kullanımın mümkün olabildiğine vurgu yapılıyor. Volvo cephesi gelecekteki otonom sürüşe sahip otomobillerini tanıtmak için 2020 yılının başlarında benzer bir otonom baz konsept otomobil kullanmayı planladığını da bu tanıtımla birlikte açıklığa kavuşturdu. SPA2 araç mimarisine sahip gelecek nesil Volvo modelleriyle birlikte tanıtılacak olan bu teknolojiler, otoyollar ve çevre yolları gibi açıkça belirlenmiş alanlarda otonom sürüş yapabilmek için tasarlanmış özellikler içerecek.

İlginizi çekebilir

Sürücüsüz geleceğe heyecan verici bir bakış daha; Volvo Vera