reklamı kapat

POPÜLER

Einride sürücüsüz kamyon T-Pod

Geleceğe merhaba deyin; karşınızda operasyona başlayan sürücüsüz kamyon [Video]

Sürücüsüz otomobil modelleri sürekli olarak artıyor. Bu alana çok büyük önem veriliyor. Ancak süreç sadece otomobiller ile sınırlı değil. Hayatımızda sürücüsüz kamyon modeleri de bulunuyor.

Son yıllarda üzerine en çok durulan konuların başında otonom yani sürücüsüz sistemler yer alıyor. Firmalar artık süreçte “geliştirme aşamasını” geçerek aktif testlere çıkmaya başladı. İşte bunlardan birisi de İsveç merkezli girişim Einride. Şirket kısa süre önce geliştirdiği “fütüristik” sürücüsüz kamyon modelliyle İsveç merkezli gerçek testlere başladı. Sektörün geleceği için gerçekten büyük bir adım atan firma, “sürdürülebilir” bir taşımacılık sistemi kurmak istiyor. Bu sistemin merkezinde ise T-Pod adı verilen tamamen elektrikli sürücüsüz kamyon modeli yer alıyor. Tamamen sürücüsüz olarak tasarlanan yani bir sürücü kabini yer almayan T-Pod, istenirse uzaktan kontrol edilebiliyor. Sürücü kabini olmadığı için boyutu oldukça ufak olan kamyon, yapısı gereği operasyon masrafını ciddi olarak düşünüyor. Elektrikli olmasıyla güçlü, seri, sessiz ve hepsinden önemlisi temiz taşımacılık getiren T-Pod, bünyesinde yer alan kamera ve sensörler aracılığıyla belirlenen rotada sürekli olarak taşıma gerçekleştirebiliyor.

Einride sürücüsüz kamyon T-Pod
Einride sürücüsüz kamyon T-Pod
Einride sürücüsüz kamyon T-Pod
Einride sürücüsüz kamyon T-Pod
Einride sürücüsüz kamyon T-Pod

Einride imzalı sürücüsüz kamyon T-Pod, geleceği karşımıza getiriyor

Logan fiminde gösterilen sürücüsüz geleceğe geçiş yapmamıza aracılık edecek T-Pod, bünyesinde 200 kW kapasitesinde bir pil barındırıyor. Bu pil ile yaklaşık 200 km yol yapabilen araç, saatte 85 km/s hıza (Limitlenmiş) çıkabiliyor. Tam dolu halinin 26 ton çektiği söylenen araç, şimdilik kısa bir rotada kullanılıyor. Daha uzun rotalardaki taşımacılığın 2020’de başlayacağı belirtiliyor. Araç şu an Seviye 4 otonom kontrol yeteneği taşıyor.