reklamı kapat

POPÜLER

Volvo sürücüsüz kamyon Vera

Fütüristik sürücüsüz Volvo kamyonlara ilk görev! [Video]

Dünyanın en önemli otomobil firmalarından Volvo, ticari taşımacılık tarafında da aktif olarak yer alıyor. Hatta şirket bu alanının geleceğini tasarlıyor.

Volvo, kendi kamyon modellerini uzun süredir geliştiriyor. Ancak bunlar mevcut ihtiyaçlar için geleneksel yapıyı benimsiyor. Şirket esas olarak bir kabini olmayan otonom yani sürücüsüz kamyon modelleri üzerinde çalışıyor. İlk gösterimi uzun süre önce yapılan bu kamyonların bünyesinde, yukarıda da görebileceğiniz gibi kesinlikle sürücü için bir yer bulunmuyor. Bu açıdan alışık olmadığımız için oldukça garip ancak fütüristik görünen bu Vera isimli geleceğin taşıma araçları, ilk işlerini almış durumda. İsveç merkezli bir limanda konteyner taşımak için kullanılmaya başlanacak Vera sürücüsüz kamyonlar, geleceğe bir adım daha yaklaşıyor. Günün birinde limanlar, fabrikalar veya diğer tesisler arasında 7/24 görev yapacak bu araçlar, kurumsal pazar için harika görünüyor. Elbette birçok insanı işinden edecek bu tamamen elektrikli iş makineleri, trafiği rahatlatmak adına da önemli görünüyor. Çünkü bu araçların hepsi bulut üzerinden birbirleriyle haberleşiyor ve böylece düzenli bir taşımacılık süreci kurulabiliyor. Pilot deneme için DFDS firmasıyla anlaşan Volvo, burada Vera araçların 40 km/s hızda sürücüsüz operasyonlar yürüteceğini belirtiyor.

Volvo sürücüsüz kamyon Vera
Volvo sürücüsüz kamyon Vera
Volvo sürücüsüz kamyon Vera
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo, sürücüsüz geleceği her alana yaymak istiyor

Binek otomobil modellerini de bu sürücüsüz geleceğe hazırlayan firma, bu yeni altyapı için hem heyecan duyuyor hem de güvenliği artıracağına inanıyor. Biliyorsunuz araçlarının güvenliğine en çok önem veren isimler arasında yer alan şirket, geleceğe olan yatırımlarını sürdürüyor.