reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo, elektrikli kamyon dünyasına Tesla Semi’ye rakiple geliyor

13 Aralık 2018

Amerika pazarında sunulmak üzere standart versiyon üzerine geliştirilerecek Volvo VNR Electric, Tesla’nın çetin rakiplerinden olacak.

Elektrikli kamyon sınıfının özellikle son 1 yıllık süreçte çok ciddi bir atılım yapacağını hissetmeye başladık. Özellikle Tesla’nın Semi hamlesiyle birlikte kendinden sonra gelecekler için süreci hızlandırdığı da bu noktada atlanmaması gereken noktalar arasında. Şu aşamada daha çok Amerika pazarı bazlı olarak ilerleyen süreçte Volvo gibi bir ismin de 2020 itibarıyla rekabete yeni bir soluk getireceği bugün itibarıyla resmiyet kazandı. VNR Electric adıyla satışa sunulacağı duyurulan çekicinin kullanıcılarla bululacağı ilk yer de yine Amerika olacak.


Detaylar henüz belirsiniz

Volvo’nun dizel versiyonuyla uzun bir süredir satışta sunduğu VNR, markasının gelecek vizyonunda öne çıkaracağı model olarak asfaltta olacak. Kaynakların henüz performans rakamları konusunda bir bilgi paylaşmadığı modelle ilgili beklentilerin FE Electric versiyonu üzerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. O modelde 300 kWh’lık batarya paketi ve iki adet elektrikli motordan oluşan bir kombinasyona yer veren Volvo, 500 beygir güç ve 850 Nm tork değerleriyle kullanıcıların karşısına çıkacak. Tek seferde 200 kilometrelik menzil vadeden FE Electric’i 1,5 saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün olacak. VNR Electric için başlangıç noktasının 250 kilometre menzil olarak tahmin edildiğini de şu aşamada söyleyebiliriz.

İlgili video

Tesla Semi