reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mack

Volvo grubunda önemli adım; Mack elektrikli çöp kamyonu

Mack modellerinden kurulu en büyük filoya sahip New York Temizlik İşleri Departmanı’nda görev yapacak olan kamyon için mesai erken başlayacak.

Advertisement

Binek otomobil ve motosiklet gibi sınıflara şu sıralar sürmanşetten giren elektrik gücü, ağır işlerden sorumlu üyelere de artık daha sık entegre oluyor. Amerika merkezli olarak 1900’lerin başında faaliyetlerine başlayan Mack Trucks da bu dönüşüm konusunda somut adımlarla hamlelerini sergilemeye hazırlanıyor. Günümüz itibarıyla Volvo grubu çatısı altında olan şirket, önümüzdeki yıl itibarıyla New York‘ta test uygulamalarına başlamak üzere Mack LR BEV modelini karşımıza çıkartıyor. Araçla ilgili öne çıkan ilk teknik detayları da paylaşan Mack, şu aşamada “demo model” nitelendirmesini kullanmayı tercih ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mack cephesinden ilk detaylar

LR BEV için resmi kaynaklardan paylaşılan detaylar arasında aslında ilk aklımıza gelen parçalar var. 130 kW‘lık elektrik motorunun kullanıldığı model bu sayede 496 beygirlik güç ve 5.500 Nm tork değerleriyle asfalta iniyor. Markanın bu oranları yere aktarma konusunda yardım aldığı şanzıman ise 2 ileri kademeli Powershift. Lityum-iyon yapıdaki batarya paketinin kullanıldığı modelin sunacağı maksimum menzil değeriyse şimdilik teknik tabloda yer almıyor. Mack ile birlikte Amerika pazarı için önemli bir hamle ortaya koyan Volvo, geçtiğimiz süreçte FE ve FL Electric modellerini kendi markası altında karşımıza çıkartmıştı. Biz de mümkün olan en kısa süre içerisinde benzer uygulamaları Türkiye’de görmeyi umuyoruz.

İlgili video

DAF CF, VLD ortaklığıyla elektrikli bir çekici haline geldi