reklamı kapat

POPÜLER

300 kilometrelik menziliyle markasının ilk elektrikli kamyonu sokaklara çıkmak için hazır: Volvo FL Electric

Önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa pazarındaki satışlarına başlanacak olan Vol FL Electric, teknik değerleriyle beklentileri karşılayacak bir seviyede.

Otonom sürüş konusunda ticari araçlarına ciddi bir yatırım yapan Volvo, henüz binek modellerinde hayata geçirmediği elektrik dönüşümüne bu sınıfta yer vererek çok önemli bir adım gerçekleştirdi. 2018’in ilk günlerinde böyle bir modelin hazırlığı içerisinde olduğuna dair sinyallerin verildiği şirket, bugün resmi kaynakları üzerinden FL Electric adını verdiği ilk elektrikli kamyonunun tanıtımını gerçekleştirdi. Tek seferde 300 kilometreye kadar menzil kat edebileceğini öğrendiğimiz Volvo FL Electric, şehir içi kullanımlar baz alındığında fazlasıyla yeterli bir noktada. İşin içerisine hızlı şarj desteğinin girmesinin ardından uzun mesafeli yollar da artık korkutucu olmaktan çıkacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi satışlar 2019’da

100 ve 300 kWh arasında farklı batarya paketleriyle satın alınabilecek olan Volvo FL Electric’in performans değerlerine baktığımızda yaklaşık 250 beygirlik güç ve 425 Nm tork değerlerinin üretildiğini görüyoruz. Maksimumda 300 kilometre menzil sunan bataryaları şarj etmek konusunda ise 150 kw’a kadar çıkabilen bir hızlı şarj desteği söz konusu. Volvo’ya göre hızlı şarj kaynağı üzerinden yapılan uygulamayla birlikte ortalama 1,5 saatte tamamen dolu hale gelmek mümkün olacak. Standart prizler üzerinden yapılan şarjda ise tam doluluk için 10 saat gibi bir süreyi beklemek gerekiyor. Satış fiyatıyla ilgili henüz net bir bilginin paylaşılmadığı model ilk olarak özel şirketler tarafından kullanılacak.