reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo, elektrik geleceği için tedarikçi seçimini gerçekleştirdi!

Volvo, gelecek nesil modellerinde kullanacağı multi-milyar dolarlık lityum iyon pillerin tedariği için çok ciddi anlaşmalarını duyurdu.

Elektrik geleceği konusunda attığı adımlar üzerinden artık çok daha sık gündeme gelen Volvo, bu sürecin en ciddi gelişmelerden birisini hayata geçiriyor. Hibrit ve elektrikli araçlarında kullanacağı batarya modülleri ve teknolojileri için bir süredir arayış içerisinde olan şirket, CATL ve LG Chem ile uzun vadeli anlaşmalar imzaladı. Anlaşmalar, gelecek SPA2 ve mevcut CMA modüler araç platformları üzerinde üretilecek tüm modeller için küresel pil modülü tedarikini kapsıyor ve Volvo Cars’ın iddialı elektrifikasyon stratejisini gerçekleştirme yolunda atılmış büyük bir adımı temsil ediyor.Şirket ayrıca, 2025 yılında küresel satışlarının yüzde 50’sinin tamamen elektrikli otomobillerden oluşturma hedefini gerçekleştirmek için de ne kada emin olduğunu göstermiş oldu.

Volvo imzasından Geely de faydalanacak

Konuyla ilgiliVolvo CEO’su Håkan Samuelsson‘un; “Markamızın geleceği kesinlikle elektriktedir, içten yanmalı motorların ötesine geçmeye kararlıyız. Bugün, CATL ve LG Chem ile yapılan bu anlaşmalar, iddialı elektrifikasyon hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı göstermektedir” açıklamasında bulunduğunu görüyoruz. Çinli CATL ve Güney Koreli LG Chem firmaları, otomotiv endüstrisine küresel boyutta lityum iyon pil sağlayan, uzun ve başarılı geçmişlere sahip, dünyaca ünlü pil üreticileri. Her ikisi de Volvo Cars’ın teknoloji lideri, sorumlu tedarik zinciri olma ve rekabetçi maliyet modelleri alanlarında uyguladığı sıkı kaynak bulma kriterlerini karşılıyorlar. Çin’deki pil tedariki konusunda ise Geely Grubu’nun daha büyük olan hacminden faydalanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo’nun ilk pil montaj hattı şu anda Belçika’nın Gent kentindeki üretim tesisinde yapım aşamasında. Montaj hattının bu yılın sonuna kadar bitmiş olması planlanıyor. Gent’te üretilecek ilk tam elektrikli Volvo ise ödüllü küçük SUV XC40 olacak. Hali hazırda bu fabrikada XC40’ın elektrikli hibrit modelleri üretiliyor. Şu anda, Kompakt Modüler Mimari (CMA) üzerinde XC40’ın yanı sıra tamamen elektrikli Polestar 2 fastback ve Volvo’nun Geely ile birlikte sahip olduğu kardeş marka LYNK & CO’ya ait bazı modeller üretiliyor. Bu yıl itibariyle, üç model de Çin’in Luqiao kentinde Volvo tarafından işletilen bir fabrikada tek bir üretim hattı üzerinde üretilecek. Gelecek SPA2 mimarisi, Volvo’nun kendi geliştirdiği Ölçeklenebilir Ürün Mimarisinin (SPA) yeni nesli ve önümüzdeki on yılın başlarında piyasaya sürülecek. SPA, otomobil endüstrisindeki en gelişmiş araç platformlarından biri ve şu anda 90 ve 60 Serisi’ndeki tüm Volvo modellerinin temelini oluşturuyor. SPA2 üzerinde üretilerek piyasaya sürülen ilk Volvo, yeni nesil XC90 büyük SUV olacak.

İlginizi çekebilir

2019 Volvo S60