reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo ile NorthVolt ortaklığı detaylandı; Avrupa’da batarya fabrikası kurulacak

Kısa süre önce ilk duyurusu gerçekleştirilen Volvo ile NorthVolt arasındaki ortaklık, gelecekte ses getirecek operasyonların zemini olacak.

Volvo ile tıpkı kendisini gibi İsveç merkezli NorthVolt arasında kısa süre önce duyurulan elektrik geleceği anlaşmasının detayları gün yüzüne çıktı. Yeni nesil elektrikli Volvo ve Polestar otomobillerine güç sağlamak üzere daha sürdürülebilir piller geliştirmek ve üretmek adına hayata geçirilecek olan girişim önümüzdeki 5 yılın sonunda büyük işler başarma hedefinde. İkilinin 50/50 olmak üzere tam bir ortaklıkla gerçekleştireceği girişimin ilk adımını 2022’de göreceğiz. Markalar, İsveç’te önümüzdeki yıl faaliyete geçecek bir araştırma ve geliştirme merkezi kurmayı hedefliyor. Bu merkezde, hem iki şirketin pil uzmanlıkları artırılacak hem de özellikle Volvo ve Polestar otomobillerde kullanılmak üzere yeni nesil, son teknoloji pil hücreleri ve otomobil entegrasyon teknolojileri geliştirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo ve NorthVolt 2026’da “Gigafactory” kuracak

Planlanan ortak girişimin en büyük hamlesiyse bir fabrika. Açıklanan detaylarda, Avrupa’da yılda 50 gigawatt saate (GWh) kadar potansiyel kapasiteye sahip yeni bir giga fabrika kurulacağını görüyoruz. Eğer her şey planlandığı gibi giderse bu tesisteki üretimin 2026 yılında başlaması hedefleniyor. Volvo ayrıca planın bir parçası olarak, 2024’ten itibaren İsveç’in Skellefteå kentindeki mevcut Northvolt Ett tesisinden yılda 15 GWh akü hücresi tedarik etmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüzde 100 temiz enerji ile çalıştırılması planlanan yeni giga fabrikayla ilgili şimdilik elimizde sadece bir duyuru var. Yerinin henüz belirlenmediğini gördüğümüz tesisin, tamamlandığında yaklaşık üç bin kişilik istihdam yaratması bekleniyor. Ortak girişim aracılığıyla geliştirilen pil hücrelerine sahip ilk otomobilse XC60 modelinin elektrikli geleceği olacak. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo CEO’su Hakan Samuelsson; “Northvolt ile çalışarak, tamamen elektrikli bir otomobil şirketine geçişimiz için yüksek kaliteli, sürdürülebilir pil hücreleri tedarikini güvence altına alacağız. Northvolt ile yakın çalışmak, kurum içi geliştirme yeteneklerimizi güçlendirmemize de imkan sağlayacak.” ifadelerine yer verdi. Volvo, önümüzdeki on yılın ortasına kadar yüzde 50 elektrikli otomobil satmayı hedefliyor ve 2030 yılına kadar sadece tamamen elektrikli otomobil satmayı planlıyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor