reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Beş dakikalık şarj ile 160 kilometre; Volvo’dan hızlı şarj teknolojisi odaklı önemli yatırım hamlesi

İsrail merkezli StoreDot ile önemli bir ortaklığa giden Volvo, kısa sürede ultra hızlı şarj hamlesiyle gündeme gelebilir.

Elektrikli otomobil macerasında ilk ciddi dış yatırımlarından birisini batarya merkezli olarak NorthVolt üzerinden gerçekleştiren Volvo, bu alandaki hamlelerine devam ediyor. İsveçli üreticinin risk sermayesi kolu Tech Fund üzerinden gerçekleştirilen yeni yatırım merkezinde ise StoreDot var. İsrail merkezli olarak faaliyet gösteren StoreDot, elektrikli otomobiller için ultra hızlı şarj edilebilen pil teknolojileri üzerine çalışmalarıyla öne çıkıyor. Halihazırda öncü bir teknoloji üzerinde çalıştığı vurgulanan şirketin verilerine göre bu teknoloji, otomobillere sadece beş dakikalık şarj ile 160 km elektrikli kullanım menzili sunacak. 2030 yılı itibariyle sadece elektrikli otomobiller üretmeye hazırlanan Volvo, yaptığı bu yatırımla StoreDot ile yakın iş birliği yapacak ve bu heyecan verici yeni pil teknolojileri üzerinde çalışacak.

Volvo desteğiyle birlikte teknolojinin daha erken üretime geçmesi hedefleniyor

Volvo gibi önemli bir devin desteğini arkasına alan StoreDot, ortak çalışma sayesinde üzerinde çalıştığı teknolojinin pazara giriş süresini hızlandırmayı amaçlıyor. Şirket, 2024 yılına kadar seri üretime geçmeyi hedefliyor. Her iki şirket arasındaki iş birliği, esas olarak Northvolt ile geçen yıl kurduğu pil teknolojisi ortak girişimi içinde gerçekleşecek. StoreDot’a yatırım yapan ilk premium üretici konumunda olan Volvo, iş birliğinden doğan her türlü teknolojiye erişimi güvence altına almış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayata geçirdikleri bu hamleyle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo Tech Fund Başkanı Alexander Petrofski; “Sektörümüzdeki en hızlı dönüştürücü olmayı hedefliyoruz. Tech Fund, geleceğin teknoloji liderleriyle ortaklıklar kurarak çok önemli bir rol üstleniyor. StoreDot’a yatırım yaptık çünkü, hem elektrifikasyon ve karbonsuz mobiliteye olan bağlılığımız hem de bu alanla ilgili düşüncelerimiz karşılıklı olarak çok iyi örtüşüyor. Bu işbirliğinin her iki taraf adına başarıyla ilerlemesi ve çığır açan bu teknolojinin pazara sunulması için çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.