reklamı kapat

POPÜLER

“Yatak odasına” dönüşebilen kokpitiyle otonom gelecekten bir parça; Volvo 360c [Video]

Düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Volvo 360c, fantastik kokpiti sayesinde kelimenin tam anlamıyla yürüyen bir ev!

Otomobil satın almayı düşündüğümüz bazı zamanlar, farklı sebeplerden ötürü çevremizdeki kişileri ikna edememe durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. “Otomobilin gerekirse içinde uyur ev gibi kullanırım.” gibi ikna çabalarına başvurduğumuz bu süreçler, gelecekte “gibi” kısmını pek fazla barındırmama yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Volvo’nun meraklıları için ev sattırabilecek nitelikte tasarladığı 360c konsepti, birinci sınıf uçak veya 5 yıldızlı otel gibi tüm sıfatları fazlasıyla hak edecek nitelikler barındırıyor. Yeri geldiğinde ufak toplantıların yapılabileceği bir alana, yeri geldiğindeyse ayaklarınızı uzatıp kitap okuyabileceğiniz bir yatağa dönüşebilir yapı üzerine tasarlanan proje tüm bunları otonom sürüş teknolojisine borçlu. Sürücü faktörünün tamamen ortadan kaldırıldığı beşinci seviyenin baz alındığı 360c elektrik menziliyle de fena rakamlar sunmuyor.

Geleceğe yeni bir bakış

Tanıtım etkinliğinde “hava alanlarında karşılaşılan güvenlik aşamaları ve kaybedilen saatlere bir çözüm.” cümlesiyle betimlenen 360c, sürücüsüz otomobillerin esnekliği konusunda da güzel bir örnek teşkil ediyor. Karavanlarda olduğu gibi, özel tasarlanan iç tasarım parçaları sayesinde farklı amaçlara hizmet edebilme felsefesi burada çok iyi işleyen bir çarkın dişlilerini andırıyor bizlere. Şimdilik yatak odası, ofis ve toplu zaman geçirilebilecek bir alan gibi temel noktalar üzerine oturtulduğunu gördüğümüz model, Volvo için yeni ufuklara yelken anlamına da geliyor.

CEO Hakan Samuelsson’un; “Volvo, değişmekte olan alışkanların geleceğinde de önde yer alan markalardan birisi olmalı. Otonom sürüş teknolojisi bize güvenlik standartlarının yanında yepyeni bir alan da sağlayacak. Kullanıcılar araçları içerisinde ne yapmak istiyorsa bunu özgürce deneyimleyebilecek. Bu da otomobil ile insan arasındaki bağın yeniden şekillenebileceği anlamına geliyor.” açıklaması da bunun net bir kanıtı. Tamamen dolu bataryalarıyla yaklaşık 300 kilometre menzil sunabileceği de açıklanan 360c, İsveçli üreticinin ulaşım konusunda bakış açısını da anlamamıza yardımcı olmakta. Siz de otomobillerin geleceğiyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Video