reklamı kapat

POPÜLER

Volvo Vera

Sürücüsüz geleceğe heyecan verici bir bakış daha: Volvo Vera [Video]

Almanya’da düzenlenen özel bir etkinlikle tanıtılan Volvo Vera, geleceğin taşımacılık sektörüyle ilgili heyecan verici bir vizyon barındırıyor.

Son dönemlerde daha çok Polestar markasının hayata geçirdiği projeler üzerinden gündeme gelen Volvo, şu sıralar bunu biraz farklı noktada tekrar üstüne almış durumda. Geçtiğimiz günlerde 360c isimli sürücüsüz otomobil konseptiyle ilgi çekmeyi başaran marka, aynı felsefeyi bu kez farklı bir sınıfta karşımıza çıkartıyor. Vera adını verdiği otonom çekici platformuyla bizlere vizyonunu sergileyen İsveçli üretici elektrik ve bulut teknolojisini merkeze almış durumda. İlk aşamada taşımacılık merkezlerinde, fabrikalarda ve yük dağıtımının yapıldığı geniş çaplı limanlardaki operasyon işlemlerinde kullanılması planlanan aracın teknik değerleri ise şimdilik paylaşılmış değil.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek çok uzak değil

Volvo’nun, Almanya’nın başkenti Berlin‘de bulunan tesislerinde düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtılan Vera beklentileri bir hayli yükseltmeyi başardı. 32 tonluk platformları herhangi bir sorun yaşamadan taşıyabilecek nitelikte olan modelin şu aşamada daha çok teknolojik parçaları üzerinde durulmakta. Bir merkez üzerinden yönetimi mümkün olacak diğer örnekleriyle birlikte bulut teknolojisi üzerinden haberleşebilen Vera, bu sayede alternatif rota gibi en temel bilgileri kendi içerisinde çıkartabiliyor. Önümüzdeki süreçte ana yollara çıkabilmesi muhtemel üst versiyonlarda da tahmin edebileceğiniz üzere bu bulut teknolojisinin nimetleri daha da geniş çaplı olacak. Volvo’ya göre Vera örneğinde gördüğümüz sürücüsüz araçlar için artık önümüzde çok uzun bir zaman kalmadı. Yapılan çalışmaların meyvelerini ise önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde görmemiz bir hayli muhtemel.