reklamı kapat

POPÜLER

Uber Volvo
Uber Volvo
Uber Volvo

Uber seçimini yaptı; sürücüsüz otomobil projesi için dev sipariş

2017 yılını yaşadığı birçok olay ile kapatmaya hazırlanan Uber, sürücüsüz otomobil projesi için ortaklık kurduğu Volvo‘ya dev bir sipariş geçti.

Advertisement

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, diğer firmalar gibi geleceğin sürücüsüz sistemlerde olduğunu iyi biliyor. Bunun için uzun zamandır testler yapan ve bu testlerde özel modifiye edilmiş Volvo XC90 modellerini kullanan şirket, buna gelecekte de devam etmek istiyor. Trafiğe sürücüye ihtiyaç duymadan yolu taşıyacak taksiler çıkartacak şirket, Bloomberg’de yer alan habere göre tam 24 bin adet Volvo XC90 sipariş etmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde 47 bin dolar fiyat etiketine satılan XC90, taşımacılık için seçilebilecek en lüks otomobil modelleri arasında yer alıyor.

Uber beklenen geleceğe ilk adımı attı

Volvo’nun bu 24 bin adet XC90 modelini 2019 ile 2021 yılları arasında teslim edeceği belirtiliyor. Sürecin bu kadar geç olmasının arkasında ise araçların türlü kamera, radar ve sensör sistemleriyle donatılacak olması yer alıyor. Bu sistemler sayesinde otonom yani sürücüsüz olarak gidebilir halen XC90, şirketin büyük yatırımı ile çok daha aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Araçların sürücüsüz kontrol için gereken donanım ve yazılımlarına Uber‘in de katkısı bulunacak. Şimdiye kadar 100 adet Volvo XC90 ile testler gerçekleştiren şirket, yakın zamanda süreci ticari hale getirerek para kazanmaya başlayacak. Şirket ayrıca ilerleyen yıllarda uçan arabalarla da yolcu taşıyacak.