reklamı kapat

POPÜLER

Uber “gizli uygulamasıyla” rakiplerinin bir adım önüne geçti

İtalya’daki tüm faaliyetleri durdurulan Uber bir kez daha haksız rekabet iddialarıyla gündemde. Araç hizmeti sunan platformun rakiplerini gizli bir uygulama yardımıyla takip altına aldığı ve bu sayede öne geçmeyi başardığı söyleniyor.

Bu iddiaları ortaya çıkartan The Information‘ın haberine göre Uber, 2014 ve 2016 yılları arasında Hell isminde gizli bir program kullanarak büyük rakiplerinden biri olan Lyft’in aktivitelerini takibe aldı. Bu uygulama sayesinde Lyft ile çalışan sürücülerin ne zaman ve nerede müsait durumda olduğu gözetlenebiliyordu. Bunun yanı sıra hem Uber hem de Lyft için çalışan sürücüleri de ortaya çıkartmış oluyordu. Elde edilen bilgiler sayesinde Uber hangi bölgelerde daha fazla talep olduğunu öğreniyor, yoğun bölgelerde tercih edilen uygulama olabilmek için sürücü sayısını ve dönüş hızını artıyordu. Bu sayede her daim Lyft’ten bir adım önünde olduğu söyleniyor.

İddiaların doğru çıkması durumunda Uber haksız rekabet koşullarından dolayı federal bir soruşturmanın odağına oturacak. İtalya’da yaşananlar ardından bir de böyle bir davanın açılması firmanın itibarını büyük oranda zedeleyebilir.

Uber henüz bu iddialar hakkında açıklama yapmak istemezken, Lyft adına konuşan basın sözcüsü “Oldukça rekabetçi bir pazarın içindeyiz. Ancak eğer bu iddialar doğruysa söylenen çok endişe verici.” sözlerini sarf etmekle yetindi.

YORUMLAR