reklamı kapat

POPÜLER

Uber haksız rekabetten ötürü İtalya’da yasaklandı

Kullanıcıların bulunduğu yere araç çağırmasına olanak sağlayan Uber son zamanlarda yaşadığı problemlerle adından söz ettiriyor. Sürücüsüz araçlarla yaşanan sorunlardan sonra şimdi de İtalya, Uber’in faaliyetlerine yasak getirdi.

Bildiğiniz gibi Uber dünyanın birçok yerinde haksız rekabet ile suçlanıyor. Firmanın çalışma prensibi özellikle taksicilerin şikayetçi olmasına neden oluyor. İtalya‘daki taksiciler birliği de haksız rekabet yüzünden kayıp yaşadıklarını dile getirerek mahkemeye başvurdu. İtalyan mahkemesi Uber’in haksız rekabet koşulları nedeniyle üstünlük sağlamayı başardığına kanaat getirdi. Bunun sonucunda firmanın on gün içinde İtalya’daki tüm faaliyetlerini durdurmasına karar verildi. Üstelik karar sadece hizmeti değil, firmanın yapabileceği her türlü reklam çalışmasını da kapsıyor. Eğer firma faaliyetlerini durdurmamayı tercih ederse İtalya’da kaldığı her gün için 10 bin euro ceza ödemek zorunda kalacak.

Tahmin edebileceğiniz üzere Uber bu karara kayıtsız şartsız boyun eğmeyi düşünmüyor. Firmadan yapılan resmi açıklamada mahkemenin verdiği kararın şaşkınlık uyandırdığı anlaşılıyor. Bu açıklamada “İtalyan mahkemesinin verdiği bu karar karşısında şaşkınız. Yüzlerce profesyonel, yetkili sürücü Uber’in uygulaması sayesinde kazanç sağlıyordu. Üstelik bu hizmet İtalyan halkı için de güvenilir bir ulaşım alternatifi sunuyor.” sözlerine yer veriliyor. Uber’in bu mahkeme kararını değiştirmek için ciddi bir çaba sarf etmesi gerekecek gibi görünüyor.

YORUMLAR