reklamı kapat

POPÜLER

Google Android işletim sistemi

Google haksız rekabet yaptığı için soruşturma geçirecek

Google, rakibi Apple gibi haksız rekabet soruşturması geçirecek. Geçen yıldan beri geçirdiği davalar ile milyonlarca dolar ceza ödeyen Google’ın bir kez daha başı derde girmiş gibi görünüyor.

Google dev bir şirket ve yıllardır rakiplerine haksız rekabet yaptığı iddialarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunun nedeni Android tarafında tekelleşme noktasında olması ve izlediği politikalardan ileri geliyor. Yakın zaman önce de Hindistan’da benzer sebeplerden dolayı bir soruşturma geçirmesine karar verildi. Reuters‘in açıkladığı verilere göre, geçen yıl Hindistan Rekabet Komisyonu, Avrupa’da karşılaştığı ve Google’ın 4 buçuk milyar euroluk para cezasına neden olan Google’a benzer bir şikayet gerekçesiyle inceleme başlatıldı. Nisan ayında yapılan şikayette yer alan suçlamaların haklı olduğuna karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternet devi ile ilgili soruşturmanın bir yıl içinde tamamlanacağı ve kararın verildikten sonra kamuya duyurulacağı söylendi. Bir Google sözcüsü ise konuya dair Android cihazların daha ekonomik olduğunu ve Hindistanlıların daha kolay internete bağlanmasını sağladığına işaret etti. Sözcü aksine Google’ın rekabet ortamının önünü açtığının altını çizdi.

Google Android işletim sistemi

Hindistan’daki akıllı telefonların yüzde 99’unda yüklü

Şirket için yapılan bu şikayetin mahiyeti tam olarak bilinmese de kaynakların belirttiğine göre, Avrupa’da açılan (ve kazanılan) dava ile aynı çizgide olduğu vurgulandı. AB örneğinde, Google’ın, Android bir cihaz alındığında otomatikman, Google Arama’yı ve Chrome tarayıcısını ve Google Play uygulama mağazası gibi ek uygulamaları zorunlu olarak yüklemeyi gerekli kıldığı için haksız avantaj sağladığı söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket konuya dair temyize de gitti. Google geçen ay Avrupa’daki cihaz kullanıcılarının rakip tarayıcıları ve arama motorlarını seçebileceklerini ve isterlerse varsayan arama motorlarını Chrome tarayıcısı ile değiştirmelerinde sakınca olmadığını belirtmişti. Android cihazlarda ücretsiz olarak kullanılan Google’ın uygulamaları dünyadaki akıllı telefonların yüzde 88’inde yüklü. Hatta Counterpoint Research, Hindistan‘da bu yıl satılan akıllı telefonların yaklaşık yüzde 99’unda(neredeyse tamamı) Google uygulamalarından en az birinin yüklü olduğu belirtildi.

Peki Google’ın durumu ne olacak?

Eğer hakim Google‘ın avantajını kötüye kullandığına karar verirse, son üç yılda şirketin cirosunun yüzde 10’una kadar ceza verebilir. Bu durumda Google, kazancını yayınlamak ve cirosunu açıklamak durumunda. Geçen yıl, Hindistan Rekabet Komisyonu şirket için rakiplerine dezavantajlı arama uyguladığı ve hakim durumunu kötüye kullanılması gerekçesiyle yaklaşık 19 milyon dolar para cezası verdi. 

Google’ın bu soruşturma kararını kabul edilemez bularak, telafi edilemez maddi ve itibar kaybına neden olacağı gerekçesiyle karara itirazda bulunduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Google Stadia ile tanışın