reklamı kapat

POPÜLER

facebook veri ihlali

Türkiye’den Facebook için milyonluk ceza geldi!

Türkiye’den Facebook için “veri ihlali” gerekçesiyle idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Türkiye’de bulunan yaklaşık 300 bin kişinin bu ihlalden etkilendiği düşünülüyor.

Facebook “veri ihlali” konusunda hala dertli. Geçirilen onca davadan sonra şimdi de Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kurulu, “veri ihlali” gerekçesiyle Facebook’a 1 milyon 650 bin lira idari para cezasını onayladı. Söz konusu veri ihlali gerçekleştirilen yaklaşık 300 bin kişi olduğu düşünülüyor. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan açıklamada, kamuoyuna yansıyan ve ‘Fotoğraf API’ olarak adlandırılan Facebook veri ihlalinin fark edildiği ve bildirildiği söylendi. Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar tarafından geçen yıl ‘geliştirici ekosistemimizin bir fotoğraf API hatası hakkında bilgilendirme başlığıyla duyurulduğu aktarıldı. Kurul hatanın keşfedildiğini açıklanmasının üzerine, veri ihlalinin bulunup bulunmadığı yönünde resen inceleme başlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook son dönemde iyi zamanlar geçirmiyor

Yapılan incelemede API olarak adlandırılan hatanın 13 ve 25 Eylül 2018’de 12 gün boyunca gerçekleştiği fark edilmiş. Kurul, hataya zamanında müdahale edilmediğini, bu konuda teknik ve idari tedbirlerin alınmasında eksikliklerin yaşandığını tespit etti. Söz konusu ihlalin 6,8 milyon kullanıcıyı ve 876 geliştirici tarafından oluşturulan bin 500 uygulamayı etkilemiş olabileceği söylendi. Türkiye’de de bulunan yaklaşık 300 bin kullanıcının veri ihlalinden etkilenmiş olabileceği söylendi.

Açıklamada, “Ortaya konulan durumun bir veri ihlali olduğu ve ihlalin oluşmaması için kanunun 12’inci maddesinin 1 numaralı fıkrası çerçevesinde gerekli teknik ve idari tedbirleri almadığı anlaşılan Facebook hakkında Kanunun 18’inci maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendi uyarınca 1 milyon 100 bin TL oy birliğiyle, söz konusu veri ihlalinin 19.09.2018 tarihinde tespit edilmesine rağmen kuruma bildirim yapılmadığı” söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun yanında açıklamanın devamında:” 13.09.2018 – 25.09.2018 tarihleri arasında gerçekleşen veri ihlalinin ilgili kişilere 17.12.2018 tarihinde bildirilmeye başlandığının tespit edildiği, bu çerçevede kanunun 12’inci maddesinin 5 numaralı fıkrasında yer alan en kısa sürede bildirim yapılması gerektiği hükmüne aykırı hareket eden şirket hakkında kanunun 18’nci maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendi uyarınca 550.000 TL oy birliğiyle idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

İlginizi çekebilir

Facebook Messenger 4 güncellemesi