reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’a 5 milyar dolarlık rekor ceza

Google‘ı bekleyen rekor para cezası açıklandı. Avrupa Komisyonu teknoloji devinin Android pazarındaki gücünü suistimal ettiğine karar kıldı.

Geçtiğimiz günlerde Google’ı bekleyen rekor cezaya ilişkin bilgiler paylaşmıştık. Avrupa Komisyonu tarafından incelemeye alınan teknoloji devi, 2016’dan bu yana inceleniyor. Geçtiğimiz yıl kesilen 2,4 milyar dolarlık cezanın ardından davanın yeniden alevlenmesiyle son kararın 17 Temmuz’da açıklanacağı duyurulmuştu. Beklentiler ise teknoloji devinin 11 milyar dolara varan bir ceza alacağı yönündeydi. Komisyon ceza sonucunu açıkladı. Arama devi Android işletim sistemiyle ilgili 3 farklı illegal kullanımdan dolayı 5 milyar dolarlık cezaya çarptırıldı. Söz konusu kullanım Avrupa Komisyonu’nun güven kurallarını çiğniyordu. Söz konusu ceza bu kural ihlali dahilinde verilen en yüksek ceza. Teknoloji devinin 2,4 milyar dolarlık eski cezası göz önünde bulundurulmadığında bundan önceki en yüksek cezayı 1,06 milyar dolarla Intel almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ne ile suçlanıyordu?

Android üreticisinin, telefon üreticilerine Chrome tarayıcıyı ve kendi arama aracını cihazlarına yüklemelerini gereklilik olarak sunduğu belirtilmişti. İddialara göre firma bunun için finansal teşvikte bulunurken aynı zamanda telefon üreticilerini Play Store’a erişim sunmamakla da tehdit etmişti. İddiaların devamında firmanın telefon üreticilerini modifiye edilmiş veya değiştirilmiş bir Android versiyonunu kullanmama üzerine bir anlaşmaya ittiği belirtiliyor. Bu sebeple firma şimdi 5,04 milyar dolar cezaya çarptırılmış durumda. Ancak teknoloji devi kararı kabul etmediğini ve temyize götüreceğini açıkladı.

Google’ın resmi basın açıklaması ise şu şekilde: “Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.

Güncelleme: Google CEO’su Sundar Pichai’nin Avrupa Komisyonu’nun Android kararına ilişkin görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.