reklamı kapat

POPÜLER

avrupa komisyonu logo

Google ve Avrupa Komisyonu arasında tekelcilik karşıtı anlaşma

Önümüzdeki haftalarda, Avrupa Komisyonu Google’ın rakiplerine de danıştıktan sonra anlaşmanın hukuken bağlayıcı olup olmadığına karar verecek. Google da komisyonla masaya oturarak 5 milyar dolara kadar çıkabilen cezalar ödemekten kurtulmaya çalışıyor.

Avrupalı yetkililer Google hakkında, arama motoru devinin kendi pazarını kendi hizmetlerinin tanıtımını yapmak ve rakiplerinin arama sonuçlarını ise göz ardı etmek gibi endişelerle 2010’dan beri bir soruşturmaya tabi tutuyordu.

google davasıYapılan anlaşmanın koşullarına göre, Google kendi servislerinden olan arama sonuçlarını onları normal web sonuçlarından ayrı tutarak etiketleyebilecek ve üç rakip firmadan gelen öne çıkan bağlantıları da servislerinde gösterecek. Söz konusu rakip bağlantılar nesnel bir yaklaşımla seçilecekler ve Google servislerindeki sonuçlarla karşılaştırılabilir bir biçimde gösterilecekler.

Google aynı zamanda üçüncü şahıslara ait firmaların, Google’ın kendi arama servisini, bu arama sonuçlarında bulunurluklarına hiçbir etki etmeden uygulama dışı bırakabilecekleri konusunda da uzlaşıya vardı. Firmanın uzlaşıya varılan kurallara uyup uymadığı bağımsız bazı yetkililer tarafından önümüzdeki beş yıl boyunca takip edilecek.

avrupa komisyonu binasıBugün varılan anlaşma Google’ın geçtiğimiz yıl, ABD’nin Ulusal Ticaret Komisyonu’yla tam 19 ay boyunca süren tekelcilik soruşturmasından sonra yapılan uzlaşmayla da bir benzerlik taşıyor.

İLGİLİ HABERLER