reklamı kapat

POPÜLER

google

Google için 11 milyar dolara ulaşması beklenen ceza

Facebook’un ardından soğuk terler dökme sırası Google‘a geldi. Avrupa Komisyonu’nun firma hakkındaki kararının temmuzda açıklanması bekleniyor.

Google bir süredir, telefon pazarındaki baskınlığını avantaja dönüştürdüğü gerekçesiyle Avrupa Komisyonu tarafından araştırılıyor. Politico‘da yer alan habere göre ise Avrupa Komisyonu’nun arama devine geçmişte verdiği 2,4 milyar dolarlık cezayı gölgede bırakacak bir ceza gelebilir. Firmanın Android işletim sistemini suistimal ettiğine ilişkin ilk incelemeler 2016’ya uzanıyor. Avrupa Komisyonu, Android geliştiricisini popüler mobil işletim sistemini kullanarak firmalara baskı yaptığına ilişkin uyarmıştı. O dönemki suçlamalarda Google’ın telefon üreticilerine Chrome tarayıcıyı ve kendi arama aracını cihazlarına yüklemelerini gereklilik olarak sunduğu belirtilmişti. İddialara göre firma bunun için finansal teşvikte bulunurken aynı zamanda telefon üreticilerini Play Store’a erişim sunmamakla da tehdit etmişti. İddiaların devamında firmanın telefon üreticilerini modifiye edilmiş veya değiştirilmiş bir Android versiyonunu kullanmama üzerine bir anlaşmaya ittiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüketiciye seçenek sunmuyor

Avrupa Komisyonu firmaya 2017’de arama sonuçlarını manipüle ettiği için 2,4 milyar dolarlık bir ceza kesmişti. Ancak Android konusundaki dava ile kesilebilecek ceza onu gölgede bırakacak gibi. Financial Times‘a göre Android devinin alabileceği ceza 11 milyar dolara kadar çıkabilir. Dünya genelinde akıllı telefon pazarının yüzde 86’sını kapsayan Android devinin alacağı ceza ise önümüzdeki ay kesinleşecek. Firma şimdilik konuyla ilgili resmi bir açıklama paylaşmadı.