reklamı kapat

POPÜLER

Google Avrupa Birliği

Avrupa Birliği’nden Google’a dev ceza!

İnternet devi Google, bugün yine büyük bir ceza ile gündeme geldi. Bu ceza başlıkta da belirttiğimiz üzere Avrupa merkezli ve oldukça yüksek.

Avrupa Birliği, tekelcilik konusuna çok büyük önem veriyor. Bu konuda özellikle internet devi Google‘ı takibe alan Avrupa Birliği, dev firmaya bir ceza daha kesti. Bugün açıklanan ceza tam 1.5 milyar euro seviyesinde. Bunun arkasında ise Google’ın AdSense reklam platformu yer alıyor. Margrethe Vestager bu sabah düzenlediği basın toplantısında, internet devinin AdSense konusunda pazardaki baskın konumunu kötüye kullandığını açıkladı. Buna benzer tekel konularında daha önce de 2.4 milyar euro ve 4.34 milyar euro cezalar yiyen Google için elbette bu miktarlar çok yüksek değil. Ancak firmanın cezayı ödeyerek bu tarz hamlelere devam etmesi daha büyük sorunlara aracı olabilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google bugün Avrupa merkezli önemli bir adım daha attı

Firma Avrupa’daki Android kullanıcıları için önemli bir değişiklik yaptı. Firma artık kullanıcılara hangi tarayıcı ve hangi arama motorunu kullanmak istediğini sormaya başladı. Android cihazlarda Chrome ve kendi arama motorunu standart yapması konusunda Avrupa’da ciddi sorunlar yaşayan firma, bu hamleyi yukarıdaki cezadan önce gerçekleştirdi. Kısa süre önce yeni bulut temelli oyun servisini tanıtan internet devi, tekel konusunda sorunlar yaşıyor ancak öbür taraftan milyar dolarlık projelere imza atmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni Instagram özelliği