reklamı kapat

POPÜLER

Meta Facebook Instagram

Meta, Avrupa’da Facebook ile Instagram’dan reklamları kaldıran abonelik sunmaya başlıyor

 - Güncelleme: 30 Ekim 2023 17:45

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Threads’in çatı şirketi Meta, Avrupa’da Facebook ile Instagram‘dan reklamları kaldıran abonelik sunmaya başlıyor.

Geçtiğimiz ay çıkan iddialar doğru çıktı ve Meta bugün Avrupa Birliği ülkelerinde reklamsız ancak aylık ücreti bulunan bir Facebook ile Instagram aboneliği satmaya başlayacaklarını duyurdu. Bu abonelik internet siteleri üstünden aylık 9,99 euro, iOS ve Android üzerindense Google ile Apple vergisi nedeniyle aylık 12,99 euro ücrete sahip. Bu adımı inanılmaz yüksek gelir elde ettiği veri toplama yöntemlerinden bazılarını kısıtlayan Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerine karşı atan Meta, AB’deki reklamların şirketin toplam gelirinin yüzde 10’unu oluşturduğunu söylüyor ve bu açıdan Avrupa’daki gelirlerin azalmasını istemiyor. Reklamsız ancak paralı paketlere rağmen ücretsiz erişimi sunmaya devam edeceğini aktaran şirketin, reklamları kaldıracak ücretli abonelikten yüksek gelir etmesi şu an çok olası görünmüyor. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda Avrupa birliği vatandaşlarının Facebook verilerini ABD’ye aktardığı için tam 1,3 milyar dolar ceza (1,2 milyar euro) para cezasına çarptırılmıştı. Şirkete aynı zamanda Avrupa birliği vatandaşlarının Facebook verilerini ABD’ye aktarmayı durdurması da emredilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mahkeme, bu tür veri aktarımlarının Avrupa birliği vatandaşlarını gizlilik ihlallerine maruz bıraktığını düşünüyor, verilerin direkt olarak AB ülkelerinde kalması isteniyor.

Verilen bu ceza, 2021 yılında benzer bir gizlilik ihlali üzerinden Amazon’a verilen 746 milyon euro seviyesinde bir önceki ceza rekorunu ciddi şekilde geride bırakıyor.

Meta, AB vatandaşlarının verilerini spesifik olarak hedeflenmiş reklam süreçlerinde kullanmak adına ABD’ye taşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda veri aktarımını bitirmesi halinde çok ciddi bir gelir kaybı yaşayacaklarını aktaran Meta, bu yeni dönem devreye girmesin diye Facebook ve Instagram’ı Avrupa’da kapatırız şeklinde bir çıkış dahi yapmıştı.

Meta, Facebook ve Instagram adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER