reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram, kendinize bir arkadaş yaratmanıza imkan tanıyacak

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya kanallarından Instagram, yakında kendinize bir arkadaş yaratmanıza imkan tanıyacak.

Çatı şirket Meta, son dönemde yapay zeka tarafında çok büyük adımlar atıyor, ortaya çıktığı kadarıyla bunlar arasında Instagram merkezli bir “Yapay Zeka Arkadaş / AI Friend” sistemi de yer alıyor. Bu sistem kişilerin yazılı ve yüksek ihtimalle sesli olarak iletişim kurabilecekleri yapay zeka temelli Instagram arkadaşları oluşturmasına imkan tanıyacak. Arkadaş oluşturma sürecinde Alessandro Paluzzi tarafından cinsiyet, etnik köken, ilgi alanları, kişilik tarzı ve yaş gibi özelleştirmeler sunacağı ortaya çıkarılan şirket, bu yapay zekalı arkadaşa bir isim ile avatar atanmasını da sağlayacak. Arkadaş oluşturma ekranına, “Merhaba! Sorularını yanıtlayabilir, yaşadığın zorlukları konuşabilir, fikirlerin üzerinde beyin fırtınası yapabilirim ve çok daha fazlasına destek olabilirim” mesajını düşen firma, bu ilginç altyapıyı herkese ne zaman açacak henüz netleşmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Platform için reklamları kaldıran bir paket de geliyor. Meta eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği ülkelerinde reklamsız ancak aylık ücreti bulunan bir Facebook ile Instagram aboneliği satmaya başlayacaklarını duyurdu. Bu abonelik internet siteleri üstünden aylık 9,99 euro, iOS ve Android üzerindense Google ile Apple vergisi nedeniyle aylık 12,99 euro ücrete sahip.

Bu adımı inanılmaz yüksek gelir elde ettiği veri toplama yöntemlerinden bazılarını kısıtlayan Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerine karşı atan Meta, AB’deki reklamların şirketin toplam gelirinin yüzde 10’unu oluşturduğunu söylüyor ve bu açıdan Avrupa’daki gelirlerin azalmasını istemiyor.

Reklamsız ancak paralı paketlere rağmen ücretsiz erişimi sunmaya devam edeceğini aktaran şirketin, reklamları kaldıracak ücretli abonelikten yüksek gelir etmesi şu an çok olası görünmüyor.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli