reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’ın yapay zeka destekli silah açıklaması

Geçtiğimiz mart ayında ortaya çıkan Google ve Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı iş birliğine ilişkin arama devinden açıklama geldi.

Mart ayında Google’ın Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ile kaynaklarını paylaştığı ve bir pilot proje için iş birliği yaptığını yazmıştık. Project Maven olarak adlandırılan projenin drone ile kaydedilen görüntülerdeki objelerin tanımlanması üzerine olduğu belirtilmişti. Detaylar ise belirsiz kalmıştı. Orduya hedefleri belirleme konusunda kolaylık ve üstünlük sağlayacak bu proje ile yapay zeka destekli silahların de önünün açılabileceği belirtilmişti. Arama devi nihayet konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ancak yayınlanan resmi açıklama doğrudan bu konuyu işaret etmiyor. Bunun yerine şirketin yapay zeka çalışmalarına bakış açısını anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka destekli silah teknolojileri

Firma yapay zeka teknolojilerini insanlara zarar verecek herhangi bir silah üretimi için geliştirmeyeceğini açıkladı. Genel olarak zarar vermeye yönelik tasarımlar yapmayacaklarını da belirtirken, uluslararası kabul görmüş normların dışına çıkan gözetleme sistemleri için de aynı şekilde yapay zeka desteği sunmayacaklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google yetkilisinin Verge‘e yaptığı açıklamaya göre firma yapay zeka destekli silahlar üretmese de ordu ile çalışmaya devam edecek. CEO Sundar Pichai’nin yapay zeka teknolojilerine ilişkin açıklaması ise şu şekilde “Google olarak yapay zekayı ürünlerimizi daha faydalı hale getirmek için kullanıyoruz. Doğal bir şekilde konuşabileceğiniz dijital bir asistan ya da galerinizde yer alan keyifli fotoğrafları ortaya çıkarmak gibi. Bu kadar güçlü bir teknolojinin kullanım alanıyla ilgili ortaya çıkan soruların farkındayız. Yapay zekanın geliştirilme ve kullanılma şeklinin şüphesiz toplum üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Bu alanda lider isimlerden olarak doğru şekilde kullanılması konusunda ciddi bir sorumluluk hissediyoruz.” Şirketin Pentagon’la yaptığı Project Maven çalışmasının ise 2019’da sonlanması bekleniyor.