reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’ın Amerikan ordusuna yapay zeka desteği ortaya çıktı

Google, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ile kaynaklarını paylaştı. Pilot proje, yapay zeka desteğiyle drone görüntülerini analiz etmeyi amaçlıyor.

Google’ın Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ile pilot bir proje için iş birliği yaptığı ortaya çıktı. Savunma Bakanlığına drone kayıtlarını analiz edecek bir yapay zeka geliştirme konusunda yardım edecek olan arama devinin bu iş birliği şirket içindeki çalışanlardan da büyük tepki çekti. Gizmodo‘nun haberine göre Project Maven olarak adlandırılacak projede amaç, drone’la kaydedilen görüntülerdeki objeleri tanımlama üzerine. İç mailleşmelerde konuşulan projenin detayları ise şimdilik bilinmiyor. Böyle bir teknoloji ise ordu içinde pek çok alanda kullanılabilir. Hedefleri belirleme ve takip etme konusunda orduya kolaylık sağlayacak olan teknoloji, otomobil ya da insan gibi basit objeleri rahatlıkla tanımlayabilir. Ancak karmaşık görüntülerin analizinde sorun yaşanması muhtemel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın desteği şirket içi gerilime sebep oldu

Gizmodo’nun ismi açıklanmayan kaynaklarına göre Google çalışanları bu iş birliğinden hayli rahatsız. Orduya gözetleme teknolojilerine ait kaynaklarla destek olunması şirket içinde makine öğrenimli teknolojilerin kullanımı konusunda ciddi etik soruların oluşmasına sebep olmuş. Geçtiğimiz nisan ayında çalışmaları başlayan Project Maven için Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın şu zamana kadar 7,4 milyar dolar harcama yaptığı biliniyor. Google’ın Gizmodo’ya yaptığı açıklamada Savunma Bakanlığı’yla TensorFlow API’larının paylaşıldığı kaydediliyor. Söz konusu yazılım makine öğrenimli uygulamalar için kullanıyor ve orduya görsellerdeki objeleri ayırt etme konusunda yardımcı oluyor. Şirketin aynı zamanda teknolojinin kullanım amaçları için ilke ve tedbirler üzerine çalıştığı da belirtiliyor.