reklamı kapat

POPÜLER

Gerçek bir hikaye; Apple, Uber’ı “korkudan” nasıl titretti?

Apple CEO’su Tim Cook ve popüler ulaşım uygulaması Uber‘in CEO’su arasında yaşanmış korku filmi gibi bir sahneyi The New York Times muhabiri ortaya çıkardı.

The New York Times‘ın teknoloji muhabiri Mike Isaac‘in “Uber CEO’su ateşle oynuyor” başlığıyla hazırladığı bir haber Apple ve Uber arasında yaşanan geçmiş bir gerilimi tarihin tozlu sayfalarından çıkardı. Haberin anlattığı yaşanmış öykü, 2015 yılında Uber CEO’su Travis Kalanick Apple’ın San Francisco’daki genel merkezine doğru yola çıkmasıyla başlıyor: Tim Cook’la bir randevusu var ve Kalanick bu randevuyu korku içinde bekliyor. Habere göre; Apple mühendisleri, Uber’in aylar boyunca Apple’ın arkasından çevirdiği bir güvenlik ihlalini yakalamışlardı. Uber, uygulama telefondan silindikten sonra bile telefonları tanıyabiliyor ve sahte hesapları kontrol edebiliyordu. Ancak Apple’ın en katı gizlilik ilkelerinden birini hiçe sayarak…


70 milyar dolar piyasa değerine sahip Uber’in genel merkezi.

“Fingerprinting” adı verilen yöntem Apple tarafından katı bir şekilde yasaklanmış durumda. Uber’in, bu yaptığı ihlali Apple’dan gizli tutmak için Apple sunucularıyla kurduğu iletişimde Apple’ın Cupertino’daki genel merkezinin coğrafi kodları üzerinde bir oynama yaptığı ortaya çıkarıldı.

Ancak yalanın ortaya çıkması uzun sürmedi. Mike Isaac’in çizdiği tabloya göre, Uber CEO’su Kalanick favori kırmızı spor ayakkabıları ve içlerinde pembe çoraplarıyla Tim Cook’un kendisini beklediği görüşme odasına girdiğinde, Apple her şeyden haberdardı. Tim Cook: “Kurallarımızdan bazılarını ihlal ettiğinizi duyuyorum” diyerek başladığı cümleyi, eğer bu hilekarlığı durdurmazlarsa Uber’i App Store’dan tamamen kaldırmakla tehdit ederek bitiriyor.

Muhabirin görüştüğü tanıklar arasında ise Kalanick’le Tim Cook’tan azar işittiği görüşmesinden sonra karşılaşan bir gördü tanığı da vardı ve kendisine göre Kalanick “sarsılmış” durumdaydı. Gazetenin kayda değer bir emek harcayarak ortaya çıkardığı görüşme teknoloji dünyasının dramatik yanına bir sohbet başlığı daha eklerken, Apple’ın gizlilik politikaları ve kullanıcılarının güvenliği konusunda şaka yapmadığının bir kez daha altını çizer nitelikte.