reklamı kapat

POPÜLER

toyota

Protestoların odağına oturan Uber ciddi kayıplar yaşıyor

Araçları ayağımıza çağırmaya olanak sağlayan Uber sunduğu bu kolaylık sayesinde ciddi bir yükseliş elde etmişti. Ancak Amerika‘daki protestolar Uber’ın ciddi oranda kullanıcı kaybı yaşamasıyla sonuçlandı.

Advertisement

Türkiye’de de hizmet veren Uber son zamanlarda kullanımının yasaklandığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Firma daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir genelgeyle faaliyetlerinin durdurulduğu iddialarının yalan olduğunu açıkladı. Şimdi Uber, Amerika’da çok daha büyük bir problemle mücadele ediyor.

Bildiğiniz gibi Donald Trump‘ın başkan seçilmesi ve göreve başlamasının ardından çeşitli ülkelerden vatandaşların Amerika’ya girişini yasaklaması ciddi protestolara neden oldu. Bu süreçte Uber’in CEO’su Travis Kalanick de Trump’ın ekonomik danışmanlığını yapmak üzere davet edilmişti. Bu teklifi kabul etmesinin ardından Uber, Amerika’da ciddi tepkiler görmeye başladı. Bu durum firmanın #MuslimBan ismiyle anılan yasakların arkasında durduğu şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine sosyal medyada #DeleteUber yani “Uber’i sil” kampanyası başlatıldı. Ünlülerden de destek alan bu kampanya hızla büyüdü. The New York Times’ın haberine göre 200 binden fazla kullanıcı Uber hesaplarını sildi. Bu da araç hizmeti veren firmanın ciddi bir kayıp yaşamasına neden oldu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Travis Kalanick, Trump’ın ekonomik danışmanlık konseyinden çıkmaya karar verdiğini açıkladı. Kalanick yaptığı duyuruda Trump’ın danışmanlık konseyine dahil olmanın mülteci yasaklarını desteklediği anlamına gelmediğini ve bu yanlış anlaşılma sebebiyle ekonomik danışmanlık yapmaktan vazgeçtiğini dile getirdi. Bu hamle Uber’i Amerika’da kurtarmaya yetecek mi, yakında belli olacak.