reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de yasaklanan Uber, elektrikli bisiklet kiralama hizmeti başlatıyor

Uber’in Avrupa pazarında kademeli olarak başlatacağı elektrikli bisiklet kiralama planı, kısa süre önce gerçekleştirdiği büyük yatırım üzerinden ilerleyecek.

Son dönemlerde Türkiye’nin gündemini fazlasıyla meşgul eden konulardan birisi hiç şüphesiz Uber‘di. Taksiciler ile Uber şoförleri arasında yaşanan olayların ardından artık önü alınamaz bir noktaya gelen bu süreç, resmi makamlardan gelen açıklamayla birlikte sonunda yasaklanma kararıyla son bulmuş gibi gözüküyor. Pek çok kullanıcıyı rahatsız eden bu yasak hamlesinin ardından Uber’in karşımıza çıkarttığı yeni hizmeti meraklılarını daha da üzebilir. Avrupa pazarını içerisini alan yeni hizmetinde her geçen gün daha da popüler hale gelen elektrikli bisikletleri merkezine alan şirket, kullanıcılara bu modelleri kiralama imkanı sunacak. Proje, Uber’in geçtiğimiz aylarda 100 milyon dolarlık bir yatırımla satın aldığı “Jump” şirketi üzerinden yürüyecek.

İlk yer Almanya

Hizmetin ilk olarak Almanya’nın başkenti Berlin‘de başlayacağını duyuran Uber, kısa süre içerisinde Avrupa’nın diğer önemli metropollerinde de aktif olarak bisikletleriyle kullanıcıların karşında olacak. Temiz ve sessiz ulaşım felsefesine önemli oranda hizmet edecek olan bisikletlerin taksilere oranla çok daha ucuz olacağının altı çiziliyor. Gelen ilk bilgilere göre 30 dakikalık bir sürüş için kullanıcıların 2 dolarlık ödeme yapması yeterli olacak. Şehrin pek çok bölgesinde yer alacak servis noktalarına bırakılabilecek olan bisikletlerin erişimiyse uygulama üzerinden yapılacak. Çin, Singapur ve Tayvan gibi pek çok farklı markanın benzer hizmetler sunduğu Berlin, Uber’in de gelmesiyle birlikte çeşitlilik konusunda çok ciddi potansiyel barındıracak. Biz de benzer hizmetleri en kısa sürede ülkemizde görmeyi umuyoruz.