reklamı kapat

POPÜLER

Uber

Uber’den kullanıcılarını şaşırtan açıklama

ABD merkezli ulaşım şirketi Uber, aylık aktif kullanıcı sayısının 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 33.8 artmasına rağmen kullanıcılarını şaşırtan bir açıklama yaptı.

Uber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu ile uzun bir süredir beklenen halka arz metnini yayınladı. Açıklamada şirketin UBER kısaltmasıyla New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yerini alacağı söylenmişti. Metinde şirketin son üç yıl içerisinde ciddi anlamda büyüdüğü fakat bununla beraber yaşanan olumsuz gelişmeler ve yeni rakiplerin piyasaya girmelerinin söz konusu büyümeyi kısıtladığı belirtildi. Geçen yıl operasyonlara 3.03 milyar dolar harcayan şirket, gelecekte operasyonel giderlerinin oldukça artabileceğini ve kâr elde edemeyebileceği uyarısını yaptı. Metinde bir diğer ilginç veri ise kullanıcı sayıları hakkında verildi. Uber’in 2018de toplam 91 milyon aktif kullanıcısı olduğu ve bu rakamın 2017ye göre yüzde 33.8 artmasına rağmen 2016’ya göre ise yüzde 51 düştüğü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bisikletler üzerine çalışıyordu

Elektrikli motosiklet ve bisikletlere yeni yeni alışmaya başlamışken yeni bir haber Uber’den geldi. Uber, otonom bisiklet ve scooterlar üretmeyi gündemine aldı. Başlangıçta sadece bir taksi hizmeti veren şirket, geçtiğimiz yıllarda elekrikli ve otonom otomobiller üzerine çalışmalar yapmıştı. Yaptıkları bisiklet paylaşımının ardından teknoloji dünyasını heyecanlandıran şirketin çalışmalarının hangi seviyede olduğu ise bilinmiyor. Bilinen şey ise Micromobility departmanın scooterlar ve bisikletler için otonom yazılımlar geliştirmeye başladığı. Şirketten yapılan açıklamada sürüş, güvenlik ve elektrikli motorların verimliliğini artırmak üzere Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı söylendi.

İlginizi çekebilir

Sürücüsüz Uber’in ölümlü kazası böyle meydana gelmiş