reklamı kapat

POPÜLER

Fütüristik şehirlerin elemanları; sürücüsüz araçlar ve robot kuryeler

Paketleri müşterinin ayağına kadar götüren kurye robotlar ve sürücüsüz araçlarla yakın geleceğin akıllı şehirlerini bugünden tasarlanıyor.

Sürücüsüz araçlara entegre olan kurye robot ile eşya ve paketlerin daha etkili ve verimli bir şekilde dağıtımını sağlayan, Continental‘in elektrikli otonom geliştirme platformu CUbE, geliştirdiği teknolojilerle mobilite kavramını da bir üst seviyeye taşıyor.

Genellikle robot taksi veya kapsül olarak adlandırılan bu otonom araçlarla eşya teslimatı yapılarak, mevcut taşıma kapasitesinin daha fazla kullanılması ve zaman kayıplarının azaltılması hedefleniyor. Tahminler, eşya taşımacılığına olan ihtiyacın, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yolcu taşımacılığı ihtiyacını bile geride bırakacağını gösteriyor. Sensör, çevre algılama ve modelleme, yerelleştirme, konumlandırma, durum analizi, karar alma ve mekatronik aktüatörler gibi ölçeklenebilir teknolojiler otonom araçların en büyük yardımcısı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşya ve paket teslimatı kurye robot ve sürücüsüz araçlarla olacak

Evlere eşya ve paket teslimi, her yıl artan e-ticaret satışları nedeniyle büyüyen, dinamik bir pazar. Bu segmentin büyümesiyle saat başı teslimat maliyeti büyük önem kazanıyor. Birden çok araştırmada, otomatik eşya tesliminin, işletmeden tüketiciye yapılan tüm teslimatlarda yüzde 80’e kadar çözüm olacağını tahmin ediliyor. Bir veya birden çok kurye robot taşıyabilen CUbE ile eşya ve paket teslimatı tam anlamıyla otonomlaşıyor. Ralph Lauxmann ayrıca, “Eşya teslimi otomasyonunun endüstriyelleşmesi için, güvenilir, dayanıklı, yüksek performanslı ve en uygun maliyetli teknoloji, yani otomasyonu otomotiv sektörüne mükemmel şekilde yansıtan bir bileşim gerekir. ” diyor.

Akıllı şehirlerin vazgeçilmezleri olacak

Sürücüsüz araçlar, 7/24 kullanılabilmeleriyle geleceğin akıllı şehirlerinin çok önemli bir parçası olacak. Yenilikçi şehir planlamacıları, diğer ulaşım araçlarına en yakın erişim noktasına gitmek için özel araç kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran sürücüsüz araçları, toplu taşıma araçlarına değerli bir katkı olarak görüyor.

İlginizi çekebilir

Honda otonom iş aracı