reklamı kapat

POPÜLER

Bir başka insansız kurye yola çıkmaya hazır! [Video]

Sürücüsüz araçlar dünya genelinde henüz biraz tedirgince karşılansa da, gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyorlar. Nuro imzalı yeni insansız kurye de karşımıza çıkan son örnek.

Scottsdale, Arizona’daki denemelerin ardından Nuro’nun insansız kurye araçları şimdi de Houston, Texas’ta göreve başlıyorlar. Şirketin R1 insansız teslimat araçlarını kullanan otonom teslimat programı, bölgede bulunan Kruger market zincirinin iki şubesinde denenecek. Hizmet, Amerika’nın en büyük marketler zinciri Kruger ile en büyük robot bilimi şirketi Nuro arasındaki işbirliğinin meyvesi. Müşterilerin online olarak verdikleri siparişleri, 5,95 dolar farkla aynı gün ya da bir gün sonra sürücüsüz araçlar vasıtasıyla kapılarına teslim edilecek. İlk etapta Nuro’nun R1 araçları yerine şirketin geliştirdiği sürücüsüz Toyota Prius‘lar kullanılacak. Bunun sebebi ise firmanın henüz sadece altı adet R1 üretebilmiş olması. Bu araçlar da hali hazırda Scottsdale’deki programda aktif olarak kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenlik amacıyla sürücü de bulunacak

Nuro kurucu ortağı Dave Ferguson verdiği bir röportajda şunları dile getiriyor: “Programın başlangıcında Prius’larımızı kullanacağız; tıpkı Scottsdale’de yaptığımız gibi. Kullanacağımız Prius otomobiller, tıpkı sokaktaki diğer binek araçlar gibi; yalnızca kendi geliştirdiğimiz sensörler aracılığıyla kendi kendilerini kullanabiliyorlar. Güvenlik amacıyla araçların içinde insan da bulunacak.”

Sene sonuna kadar insansız R1’ler Houston’da kullanılmaya başlanacak. Scottsdale’deki programda Prius’lardan R1’lere geçiş 4 ay sürmüştü. Sürücüsüz R1’lerin ebatları normal bir dört kapılı otomobilin yarısı kadar. Sadece yük taşımak için dizayn edilen bu araçlar, 12 alışveriş torbasına kadar malzemeyi taşıyabiliyorlar.