reklamı kapat

POPÜLER

Domino’s Pizza

Domino’s, sürücüsüz araçlar ile pizza dağıtmaya başlıyor

Yurt dışında Nuro ile ortaklık kuran dünyaca ünlü Domino’s, sürücüsüz araçlar ile pizza dağıtmaya başlıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Pizza denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan Domino’s, teknoloji tarafına büyük önem veriyor.

Firma hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda drone ile pizza taşıma konusunda büyük adımlar gerçekleştirmiş ve hatta ilklere imza atmıştı.

Şirket şimdi ise daha gerçekçi bir çalışma yapıyor. Bunu diyoruz çünkü drone ile pizza taşımak şehirler içerisinde neredeyse imkansız.

Nuro ortaklığında başlayan yeni süreçte ise sayfada gördüğünüz R2 isimli sürücüsüz araç kullanılıyor. Bu araç normal yolda rahalıkla yol alabiliyor ve büyük boyutta.

Yani bu araç hem trafikte kendisine yer ediniyor hem de drone’lardan farklı olarak aynı anda birçok ürünü rahatlıkla taşıyabiliyor. Ayrıca kapalı yapı pizza’ları sıcak tutma konusunda da fayda sağlıyor.

LiDAR ve kameralar ile hareket eden Nuro imzalı araç, bünyesine konulan pizzaları harita üzerinden kapınıza getiriyor. Burada kişiler telefonlarına gelen şifre ile pizzalarını teslim alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Domino’s pizza geleceği kuruyor

Ancak bu geleceğin daha henüz yolun başında olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu tarz sistemlerin normal dağıtım sürecini önümüzdeki 5 yıl içerisinde değiştirmesi beklenmiyor.

Ancak otonom / sürücüsüz sistemler inanılmaz hızlı oranda gelişiyor ve gelecekte motorla pizza taşıma tarihe karışacak gibi görünüyor. Bu tarz taşıma sürecine elbette başka firmalar da yatırım yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Kamera konusunda çok iddialı iPhone 12 Pro ailesi