reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz otomobil

Alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır olun; sürücüsüz otomobil ile pizza teslimatı [Video]

Amerika’nın belirli bölgelerinde sunulan sürücüsüz otomobil ile pizza teslimat hizmeti, kullanıcıların hoşuna gitmişe benziyor.

Gerek otonom gerekse elektrikli araçlarla ilgili yapılan çalışmalar artık seri üretime geçme aşamasında da oldukça hızlı ilerliyor. Özellikle Tesla ve Mercedes gibi isimlerin tanıtımını gerçekleştirdiği elektrikli ticari araçlar, pek çok marka tarafından filo olarak sipariş sürecine alındı bile. Bu felsefe üzerinden operasyonlarında otonom teknolojiyle fark yaratmak isteyen pizza şirketi Dominos, süreci bir süredir Ford ile birlikte yürütüyor. Teslimatlarda tamamen sürücüsüz Ford Fusion Hybrid modelini kullanmak üzerine kurulan bu ortaklık, gerçek dünya üzerinde ilginç deneyimlerin başlangıcını da beraberinde getirmişe benziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Program devam ediyor

Yaklaşık bir yıl önce geliştirme sürecine başlanan sürücüsüz otomobil üzerinden pizza teslimat uygulaması, müşterilerden oldukça olumlu geri dönüşler alıyor. Şu aşamada merak edilen nokta ise, siparişi teslim alanların evlerinden dışarı çıkmak zorunda oluşlarından ne kadar hoşnut olup olmadığı. Michigan eyaleti sınırları içerisinde yer alan Ann Arbor merkezli yürülen uygulamalarda şimdilik güvenlik amaçlı mühendislerin var olduğu da gelen bilgiler arasında. Şu anda sizlerle paylaştığımız örnekte görüldüğü gibi, aracın arka bölümüne dahil edilmiş panel üzerinden gerekli işlemleri yapan müşteri pizzasını teslim alabiliyor. Önümüzdeki süreçte pek çok farklı alanda çeşitlenmesini beklediğimiz bu uygulamaların, drone ile kargo teslimat süreciyle birlikte hayatımızdaki etkisi arkada gibi.

Video