reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

antik Viking kılıcı
Antik Viking kılıcı

8 yaşındaki kızın gölde bulduğu, MS 5 yılından kalma antik kılıç

Yaz tatili kimileri için huzur verici kimileri içinse eğlence dolu olabilir. Gölden başta Viking kılıcı olduğu düşünülen bir antik kılıç çıkaran 8 yaşındaki kız çocuğu içinse keşif anlamına geliyor.

Yaz tatilinde antik kılıç keşfi herkese nasip olmaz. Ancak Saga Vanecek, İsveç’te yaz tatilinde ilk başta “garip bir sopa” sandığı hayli ilginç bir kılıç buldu. “Kılıcı aldığımda suya geri bırakacaktım ancak tutmak için bir sapı bulunuyordu. Sonra ucuna doğru sivrileştiğini ve paslandığını fark ettim. Sonra havaya kaldırdım ve ‘Bir kılıç buldum!’ diye babama bağırdım.” diyerek durumu açıklayan Saga, keşfi nasıl gerçekleştirdiğini anlatıyor. Babası Andy Vanecek ise başta antik kılıcı bir oyuncak sanmış. Ancak komşuları ve iş arkadaşları gerçek olduğu konusunda onu ikna edince soluğu Jönköpings Läns Müzesi’nde almış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Viking kılıcı olamayacak kadar eski

İlk başta müze yetkilileri kılıcın en az 1.000 yaşında olabileceğini belirtmiş. Ancak yapılan detaylı inceleme sonrası kılıcın Viking Çağı’ndan da önce milattan sonra 5 ya da 6 yıllarında yapılmış olabileceği öne sürüldü. Başta Viking kılıcı sanılan bu antik kılıç üzerine daha detaylı araştırmalar yapılacağı belirtiliyor. Küçük çocuğun kılıcı bulma sebebi olarak gelgitin çok düşük olması belirtilmiş. Daha önce araştırmacıların aynı bölgede, kılıçla aynı dönemden kalma prehistorik bir süs iğnesi bulduğu da kaydediliyor.

İlginizi çekebilir

Su altı araştırmacılarının gözden kaçırdığı dev köpek balığı