reklamı kapat

POPÜLER

ford otonom araç
ford otonom araç
ford otonom araç
ford otonom araç

Ford, sürücüsüz otomobilleri için “savunma sistemi” planlıyor

Otonom yani sürücüsüz araçlar için en çok çalışan isimlerden Ford, çok fazla akıllara gelmeye bir konuya kafa yoruyor. Ortaya çıkan patentlere göre şirket, sürücüsüz otomobilleri için “savunma sistemi” planlıyor.

Seviye 5 otonom kontrola destek veren otomobiller, birkaç yıl içerisinde trafikte insansız olarak hareket edebilecek. Yani siz içerisinde olmadığınız zaman da yol yapabilecek bu araçlar, elbette “vahşi” dünya yaşamında tek başlarına kalacaklar. Özellikle hırsızların hedefine gireceği tahmin edilen bu araçlar, biz olmadan kendilerini nasıl koruyacak? İşte bunun cevabını arayan ve çeşitli patentler alan Ford, sürece başlangıcı yapmış görünüyor. Şirketin bu noktadaki hayali otonom araçların burada detaylandırdığımız sistemlerine dayanıyor. Çevredeki araçları görmek için gelişmiş kamera ve radarlar kullanan sürücüsüz otomobiller, bunu insanları görmek için de kullanacak. Özel eğitilmiş yapay zeka sistemleriyle çevresini tarayan araçlar, agresif tavır ve hareket gösterenleri ya da elinde otomobile zarar verecek obje taşıyanları belirleyebilecek. İşte bu verileri değerlendirip kendisini tehdit altında gören otonom otomobil, karşı savunma önlemleri uygulayacak.

ford otonom araç
ford otonom araç
ford otonom araç

Ford otonom araçlar kendisini savunacak

Bu karşı savunma önlemleri elbette James Bond otomobillerindeki gibi olmayacak. Yani araçlardan gizli silahlar çıkmayacak ya da kapı kollarına elektrik verilmeyecek. Bunun yerine otomobil, “farlarını, sinyallerini, kornasını ve alarmını” açarak hırsızları / saldırganları korkutacak. Yeri geldiğinde sesli bildirim yapacak ve ortam uygunsa ortamdan uzaklaşacak otomobil, sürecin video kaydını da alacak. Bu sayede aracın sahibi olayın kaydını polis kuvvetlerine verebilecek. Ayrıca bu sistemler tamamen otonom olmayan otomobillere de uygulanacak. Sistem çevresini tarayarak içerdeki sürücüye çevredeki potansiyel tehlikeler hakkında bilgi sağlayabilecek.

Henüz patent aşamasında olan yani yakın zamanda gerçeğe dönüşme ihtimali bulunmayan sistemi nasıl buldunuz? Sizce bu bir çözüm olur mu?