reklamı kapat

POPÜLER

Ford, arazi araçlarına özel otonom sürüş patenti aldı; hayranları ikiye bölündü

14 Kasım 2017

Off-road sürüşe yeni bir boyut getirmesi beklenen sistem Ford tarafından artık patentli bir proje haline getirilmiş durumda.

Halihazırda geliştirme süreciyle ilgili neredeyse her gün bir yenilikle karşımıza çıkan otonom sürüş teknolojileri geleceğin kaçınılmaz parçaları arasında. Bu zamana kadar çeşitli örnekleriyle otomobil, kamyon ve minibüs gibi araçlarda uygulanırken karşımıza çıkan sistemle ilgili bir ilki daha yaşayacağız gibi görünüyor. Yakın zamanda CEO değişikliğine giden ve otonom sürüş teknolojisine daha fazla eğileceğini açıklayan Ford, off-road araçlarında kullanılmak üzere özel bir yapı geliştiriyor. Gelen bilgilere göre bu sınıfta ilk olmak isteyen marka yetkilileri süreci işleme koymak için neredeyse hazır.

Sistem nasıl çalışacak?

Patent çizimleriyle karşımıza çıkan ilk detayların arazi tutkunları tarafından nasıl karşılanacağıysa en büyük merak konularından. Ford’un sistemin potansiyel faydaları üzerinde yoğun bir çalışma yaptığı ve araçlara arazide pilotluk yapmalarını sağlayacak sistemin haklarını aldığı da detaylara yansıdı. Patentlerde, araçta bulunan sensörlerin zemindeki nesneleri tanıyacağı ve aracın süspansiyonları başta olmak üzere buna göre bir karaktere bürünerek yoluna devam edeceği mesajı veriliyor. Bununla da sınırlı kalmayan yapı, engelin aşılabildiği tespit ederse bir sonraki yerin araçta kalınması için güvenli olup olmayacağına karar verecek. Eğer herhangi bir bataklık veya tehlikeli bir durum analiz edilirse sürücülere uyarı gönderilecek. Kullanıcılarsa bu teknolojiyle ilgili şimdilik kararsız kalmış durumda. Bir taraf arazi sürüşünün tamamen deneyim odaklı olduğunu ve bu sistemlerin bunu öldüreceği görüşünde. Diğer taraftaysa bunun tam tersini düşünenler var. Siz de konuyla ilgili görüşleriniz bizimle paylaşmaktan kendinizi alı koymayın.

YORUMLAR