reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz motosiklet

Tahmin edilenden çok daha farklı bir amaç için hazırlanan BMW sürücüsüz motosiklet [Video]

Günümüzde birçok firma otonom yani sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışıyor. Bu araçların ve sistemlerin birçok faydası bulunuyor. Peki eğlence ve adrenalin odaklı bir sürücüsüz motosiklet niye geliştirilir? İşte bunun gelecek için çok güzel bir cevabı bulunuyor.

Dediğimiz gibi sürücüsüz otomobiller hiç olmadığı kadar hızlı şekilde geliştiriliyor. Artık aktif olarak yollarda test edilen bu araçlar, belirli algoritmalar ve yazılımlar ile hareket ediyor. Söylendiği kadarıyla bu algoritmalar motosikletler mevzubahis olduğu zaman bazı sorunlar yaşayabiliyor. Biliyorsunuz motosiklet sürücüleri araç müsade ettiği için yollarda otomobillerden çok daha farklı hareketler gerçekleştirebiliyor. Araçların arasından geçebiliyor ya da çok hızlı şerit değiştirebiliyor. Otonom araçlar bu ani hareketleri değerlendirme ve karşılık verme konusunda çok zorlanıyor. İşte bu yüzden çalışan AB Dynamics firması, sürücüsüz bir motosiklet hazırlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korunaklı yapısı nedeniyle süreçte BMW C1 modelini tercih eden firma, motosiklet üzerine birçok farklı bilgisayar ve sensör sistemi yerleştirmiş. Bu altyapı ile sürücüsüz hale gelen motosiklet, tam bir güvenli test aracı haline getirilmiş. Geliştirilen sistem temel olarak motosiklet sürücülerini sürücüsüz otomobillerden korumak için tasarlanıyor. Bu çalışmasıyla kapalı alanda hiçbir insanı riske atmadan sürücüsüz otomobil ile motosiklet testleri gerçekleştiren AB Dynamics, bu sayede geleceğin önemli bir sorununa şimdiden çözüm arıyor. Sürücüsüz trafiğin karmaşık sürecine gerçek motosiklet sürücülerini entegre etmeye çalışan firma, gerçekten dikkat çeken bir çalışma içerisinde bulunuyor.

Sürücüsüz motosiklet
Sürücüsüz motosiklet
Sürücüsüz motosiklet

Sürücüsüz motosiklet gerçeğe dönüşür mü?

Bunun güvenlik amaçlı test süreci dışına çıkacağını hiç sanmıyoruz. Yukarıda da dediğimiz gibi genelde eğlence ve adrenalin için alınan motosikletler, bizim kontrolümüz ile can bulan araçlar arasında yer alıyor. Ancak geliştirilen altyapı gelecekte milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bir noktada bulunuyor. Sürücüsüz gelecek tahmin edilenden çok daha yakında bulunuyor.