reklamı kapat

POPÜLER

Stanford Üniversitesi sürücüsüz otomobil

Görünmeyeni gösteren teknoloji ile sürücüsüz otomobil güvenliğinde devrim [Video]

Otomobil dünyası son yıllarda milyarlarca dolar harcayarak otonom yani sürücüsüz otomobil modelleri geliştiriyor. Biliyorsunuz bu otomobiller çevresini gelişmiş sistemler ile görebiliyor. Stanford Üniversitesi araştırmacıları buna bir katman daha eklemek istiyor. Ciddi ciddi sürücüsüz araçlar bizden daha iyi hale geliyor.

Sürücüsüz araçlar LiDAR, radar ve kameralar sayesinde çevrelerini etkili şekilde tarayabiliyor. Bu sistemler sayesine Tesla otomobillerin kaza olmadan hemen önce algılama yapabildiği daha biliniyor. Stanford Üniversitesi araştırmacıları ise bunu geliştirecek lazer temelli yeni bir sistem tasarlıyor. Bu sistem sayesinde sürücüsüz otomobiller kamera ile göremedikleri yerleri de algılayabilir hale geliyor. Çevredeki yüzeylerden yansıyan lazer sinyallerini algılayan sistem, özel algoritmalar ile “görülmeyeni görünür” hale getiriyor. Özellikle şehir içi trafik ve kör virajlar için büyük önem arz eden sistem, söylendiği kadarıyla mevcut teknolojilere entegre edilebiliyor. Yani bu sistem için çok özel altyapılar kurulması gerekmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz otomobil modellerinin güvenliği çok önemli

Sürücüsüz otomobillerin gerçek anlamda trafiğe çıkabilmesi için bizden çok daha güvenli olmaları gerekiyor. Bizimle aynı güvenlik seviyesi devlet kurumlarını ikna etmenin oldukça uzağında bulunuyor. Bu yüzden de Stanford‘un geliştirdiği sistem büyük önem arz ediyor. Normal bir dizüstü bilgisayarın gücüne ihtiyaç duyan sistem, virajların / duvarların arkasındaki objeleri saniyeler içerisinde belirleyebiliyor. Buna göre otomobil hazırlık yapıyor ve bu da pratikte yüzlerce haya kurtarabilecek gibi görünüyor.