reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 11

iOS 11’i kıran şirketten yaptığı işlem için ilginç savunma

Teknoloji devi Apple‘ın en güncel işletim sistemi iOS 11, hatırlarsınız geçtiğimiz ay içerisinde kırıldı haberleriyle gündeme gelmişti. Bu işlemin arkasında bulunan Cellebrite, bu konuda bir açıklamada bulundu.

İsrail merkezli yazılım geliştirme şirketi Cellebrite, kısa bir özet geçmek gerekirse temel olarak iOS 11 işletim sistemini kırmış durumda. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumdan son kullanıcının endişe etmesi gerekmiyor. Cellebrite, dünya çapındaki devlet kurumlarıyla çalışıyor. Resmi kurumların yargılama süreçlerinde ihtiyaç duydukları verileri alması için suçlu telefonlarını kıran firma, iOS 5’den iOS 11.2.6’ya kadar olan tüm iPhone, iPad, iPad mini, iPad Pro ve iPod Touch” modellerini kırabiliyor. Bu kırma işlemi telefonların kilitlerinin açılması ve içerisinden hassas verilerin alınması şeklinde gerçekleşiyor. Firma bu işlemi esas olarak ticari olarak yapıyor. Ancak Forbes’e konuşan şirket yetkilisi Jeremy Nazarian, kırma işlemini halkın güvenliği için yaptıklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma burada ilk bakışta haklı görünüyor. Çünkü yukarıda da yazdığımız gibi “genelde” suçluların telefonları açılıyor. İşlenen suçların geniş çaplı araştırılması ve ortaklarının bulunması için telefonlardaki bilgiler büyük önem arz ediyor. Ancak şirket bize göre burada şunu atlıyor. Bu işi Apple değil kendisi yapıyor. Bu da şirketteki yöntemlerin / verilerin her an kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini gösteriyor. Ortada bulunan bir açık ve bunu kimlere sattığı bilinmeyen bir firma bulunuyor. Görünürde iyi bir amaç için oldukça kötü bir yol seçilmiş gibi duruyor.

iOS 11 işletim sistemi nasıl kırılıyor elbette belli değil

Sürece Apple’ın bir cevap vermiyor olması ise oldukça ilginç görünüyor. Şirket telefonları sürekli olarak güncelliyor ancak Cellebrite‘in yöntemleri büyük ihtimalle hep açık duruyor. Tüm bu işlemler için telefonların fiziksel olarak elinde olmasını isteyen firma, burada kullanılan teknikleri de kesinlikle gizli tutuyor. Bu konuda siz ne düşüyor sunuz? Sizce Cellebrite‘in yaptığı işlem ve düşüncesi ne kadar doğru?