reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 11

Apple’ın iOS 11 işletim sistemi kırıldı; peki son kullanıcı için bir tehlike var mı?

Teknoloji devi Apple‘ın en güncel işletim sistemi iOS 11, gelen bilgilere göre özel bir şirket tarafından kırılmış durumda. Peki bu gelişme son kullanıcı için bir tehlike oluşturuyor mu? İşte cevabı;

İsrail merkezli yazılım geliştirme şirketi Cellebrite, Forbers’in haberine göre iOS 11 işletim sistemini kırmış durumda. Ancak hemen belirtelim bu gelişmeden şu an son kullanıcının endişe etmesi gerekmiyor. Açıklandığı kadarıyla Cellebrite, dünya çapındaki resmi devlet kurumlarıyla çalışıyor. Resmi kurumların yargılama süreçlerinde ihtiyaç duydukları verileri alması için suçlu telefonlarını kıran firma, söylendiği kadarıyla şu an piyasadaki her iPhone’u kırabilecek durumda.

Firma potansiyel müşterilerine “iOS 5’den iOS 11’e kadar olan tüm iPhone, iPad, iPad mini, iPad Pro ve iPod Touch” modellerini kırabildiğini açıklayan bilgiler veriyor. Bu kırma işlemi telefonların kilitlerinin açılması ve içerisinden hassas verilerin alınması şeklinde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz kasım ayında bir silah kaçakçılığı davası için iPhone X’in kırıldığı da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Bu işlemin nasıl yapıldığı ise Apple‘ın kullanılan yolların kapatması istenmediği için elbette açıklanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone’u kırmak hiç ucuz değil

Teknoloji devi Apple, hatırlarsınız San Bernardino davasında yer alan bir iPhone’u FBI‘ın talebi doğrultusunda kırmayarak kararlı bir duruş sergilemişti. Apple kapıyı kapatınca FBI, iPhone 5C modelini Cellebrite‘e kırdırmış ve telefonun içerisine bakmayı başarmıştı. O zaman bu işlem için 1 milyon dolardan fazla para ödeyen FBI, bu işlemden de eli boş dönmüştü. Çünkü telefonun içerisinde işe yarar bir şey çıkmamıştı. Bu arada süreç sadece Apple tarafıyla da sınırlı kalmıyor. Firma Android akıllı telefonları da kırabiliyor. Burada “Samsung, Alcatel, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola ve ZTE” gibi firmalar ve modellerinin isimleri geçiyor. Yani şu an parayı veren kurumlar tüm bu modelleri kırarak içerisindekilere bakabiliyor.

Şirketin telefon kırmak için ne kadar istediği ise elbette bilinmiyor. Buna Apple’ın nasıl bir cevap vereceği de oldukça merak ediliyor. Şirket telefonları sürekli olarak güncelliyor ancak Cellebrite‘in yöntemleri büyük ihtimalle hep açık duruyor. Tüm bu işlemler için telefonların fiziksel olarak elinde olmasını isteyen firma, burada kullanılan teknikleri de kesinlikle gizli tutuyor.