reklamı kapat

POPÜLER

Sony kamera teknolojisi
Sony kamera teknolojisi
Sony kamera teknolojisi

Sony’nin yeni kamera teknolojisiyle mobil fotoğrafçılığın sınırlarına yolculuk

Mobil Dünya Kongresi 2018 kapsamında yeni akıllı telefonları Xperia XZ2 ve Xperia XZ2 Compact‘ı tanıtan Sony, bu telefonlara tek bir arka kamera yerleştirdi. Ancak şirket fuar alanına bir de çift lensli kamera sistemini getirdi. İşte bu dikkat çeken donanımdan ilk bilgiler.

Şirketin MWC 2018‘e getirdiği bu çift lensli kamera sistemi, henüz bir akıllı telefon içerisinde yer almıyor. Bu alanda oldukça geç kalan şirket, geldiği zaman en iyisi sunacak gibi görünüyor. Gösterilen mühendislik örneğinin temelinde Sony Fusion görüntü sinyal işlemcisi yer alıyor. Bu sistem farkını özellikle düşük ışık koşullarında gösteriyor. Çift lensi aynı anda kullanarak sensöre düşen ışık miktarını artıran kamera, bu sayede video tarafında ISO 12.800′e, fotoğraf tarafında ise ISO 51.200‘e kadar çıkılmasına imkan tanıyor. Bu mevcut akıllı telefonlardan farklı olarak çok düşük ışıkta bile görüntü alınabilmesine imkan tanıyor. Şirket bu yeni teknolojiyi kendi cümleleriyle ise şu şekilde açıklıyor:

Sony kamera teknolojisi
Sony kamera teknolojisi

“Sony Mobile, akıllı telefonda sofistike bir kameranın bulunmasının ne kadar önemli olduğunu bilerek sınırlarını daha da ileriye taşıyan; son derece loş ışıktaki resimler dahil, görülmeyeni görme gücüne sahip yeni ultra yüksek hassasiyetli kamera teknolojisini tanıttı. Yeni geliştirilen çift kamera ve Sony Mobile’ın gerçek zamanlı işlem yapmayı mümkün kılan, yeni geliştirilen füzyon görüntü sinyal işlemcisi, fotoğraflar için 51.200, videolar için ise 12.800 olan eşi görülmemiş ISO hassasiyeti sunuyor. Halen sadece değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerinde mümkün olan ISO hassasiyeti sayesinde ise son derece karanlık koşullarda görüntülerin kusursuz çekilmesine imkan veriyor. Ultra yüksek hassasiyet, kullanıcıların daha parlak görüntüleri daha az gürültülü ve daha net çekmesine olanak sağlıyor. Sony’nin yeni kamera teknolojisi, fotoğraf ve kamera meraklılarının iştahını daha da kabartacak bir teknolojik inovasyon olarak gösteriliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony görüntüleme konusunda rakipsiz konumda

Ürettiği profesyonel kamera sensörleriyle rakipsiz konumda olan Sony, bu tecrübesini mobile de aktarıyor. Yeni geliştirilen bu kamera henüz tanıtım aşamasında bulunurken, ticari çıkış için henüz belirlenmiş bir tarih bulunmuyor. Ancak kurulan altyapı gelecek için büyük önem arz ediyor. Fotoğraf makinelerine bir adım daha yaklaşılmış görünüyor.