reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek helio P60

Orta seviye akıllı telefonlara çağ atlatacak güçte yeni “yapay zekalı” işlemci [Video]

Tayvan merkezli Mediatek, MWC 2018 kapsamında orta seviye akıllı telefonlar için hazırladığı yeni işlemcisi Helio P60‘ tanıttı. İşte önemli özelikleri bulunan çip setin kilit detayları.

Amiral gemilerinin artan fiyatları insanları orta seviye modellere itiyor. Orta seviye akıllı telefonlar artık daha çok takip ediliyor ve yeni modeller daha da güçlü olacak gibi duruyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan Mediatek Helio P60, teknik detaylarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Baktığımız zaman TSMC‘nin 12nm FinFet üretim sürecinden çıkan işlemci, direkt olarak 2 GHz hızında çalışa dört adet Cortex-A73 ve 2 GHz hızında çalışa dört adet Cortex-A53 çekirdek üzerine kuruluyor. Bu altyapı işlem gücünü açıdan P30‘a göre tam yüzde 70 performans artışı getiriyor. Yeni işlemcinin grafik tarafı ise Mali-G72 MP3‘e emanet. Yeni grafik birimi de yüzde 70 performans artışı getiriyor ve bu da oyunların daha akıcı olacağı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çekiz çekirdekli Helio P60‘ın en önemli özelliklerinden bir tanesi yapay zeka tarafında karşımıza çıkıyor. Özel bir yapay zeka işlem ünitesine / çekirdeğine sahip olan işlemci, böylece yüz tanıma, ortam / obje algılama ve diğer konularda birçok imkanların önünü aralıyor. Üst seviyede gördüğümüz harici AI desteğini orta düzey modellere getirecek işlemci, “TensorFlow, TF life, Caffe ve Caffe 2” gibi AI altyapılara da destek veriyor. Üç ISP ile çoklu kamera kurulumlarının önünü aralayan Helio P60, tüm bunlara rağmen daha az enerji harcıyor.

Mediatek Helio P60 gelecek için harika duruyor

20:9 en boy oranı ve 1080P ekran desteklerini veren işlemci, UFS 2.1 depolama ile 8 GB LPDDR4X RAM ile desteklenebiliyor. LTE modemi CAT. 7 seviyesinde olan yeni P60, yılın ikinci çeyreğinde dağıtıma çıkıyor. Telefonlar da üçüncü çeyrekte girmesi bekleniyor.