reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS

Apple’dan iOS işletim sistemi için beklenmedik strateji değişikliği

Teknoloji devi Apple, iPhone ile iPad’lere can veren iOS işletim sistemiyle son yıllarda oldukça eleştiriliyor. İşletim sistemini olması gerektiği gibi performanslı ve stabil yapamayan şirket, bunları çözmek adına yeni özellikleri oldukça ileriye atmış gibi görünüyor.

Şirket içerisinden gelen bilgilere göre yazılım projelerinin başındaki renkli isim Craig Federighi, iOS işletim sistemi için beklenmedik bir değişikliğe imza atmış durumda. Bu değişiklik, söylendiği kadarıyla işletim sistemi için beklenen tüm köklü değişik ve yenilikleri 2019’a atıyor. Bunun arkasında ise yukarıda dediğimiz sorunlar yer alıyor. Yeni özellikler getirmek yerine 2018’de mevcut deneyimi ve performansı artırmaya odaklanacağı söylenen Apple, işleri yoluna koymadan yoluna devam etmek istemiyor gibi görünüyor. Özellikle en çok “bug” barındıran sürüm olarak nitelendirilen iOS 11 ile eleştirilen şirket, biliyorsunuz iPhone’ları yavaşlatma konusunda da gündemden düşmüyor. Bahar aylarında çıkacak iOS 11.3 ile telefonlara yeni bir performans seçeneği ekleyecek (Detaylar burada) teknoloji devi, son kullanıcı için olumlu bir adım içerisinde bulunuyor. Çünkü altyapı tam kurulmadan gelen yeni özelliklerin faydası değil zararı oluyor. Bu açıdan 2018’in stabiliteye ayrılacak olması milyonlarca kullanıcı için güzel duruyor.

Apple, iOS’u eski haline getirmek istiyor

Söylendiği kadarıyla iOS tarafındaki bu adım macOS işletim sistemini de etkiliyor. Geçtiğimiz ay iki “komik” güvenlik açığıyla gündeme gelen ve bunun için iki defa özür dileyen Apple, bu taraftaki yeni özellikleri de ileriye atmış durumda. Yazılım kalitesini yeni özelliklerin önüne alan şirket, hem üzüyor hem de sevindiriyor.