reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 12
Apple iOS 12
Apple iOS 12
Apple iOS 12

iOS 12 indirmeye sunuldu; yeni mobil işletim sistemi hakkında tüm detaylar ve iOS 12 uyumlu cihazlar

Apple, WWDC 2018 kapsamında görücüye çıkardığı yeni mobil işletim sistemi iOS 12‘yi indirmeye sundu. Gelin yeni sürümün tüm detaylarına birlikte bakalım;

Apple, biliyorsunuz iOS 11 ile çok fazla eleştirildi. Yaşanan stabilite / performans sorunları ve bulunan ufak hatalar, firmayı oldukça zora soktu. İşte bu yüzden iOS 12 büyük önem arz ediyor. Yeni sürümle işleri yoluna sokmak için köklü yenilikleri iOS 13‘e bırakan firma, iOS 12 ile beklenen sorunsuz / stabil iOS deneyimini sunmaya hazırlanıyor. İndirmeye sunulan işletim sistemi, resmi olarak açıklandığı kadarıyla aşağıdaki şu cihazlara yüklenebiliyor;

iPhone: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s ,iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s.

iPad: 12,9 inç iPad Pro, 10,5 inç iPad Pro, 9,7 inç iPad Pro, 9,6 inç iPad, iPad Air 2, iPad Air, 5. jenerasyon iPad, iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2.

iPod: 6. jenerasyon iPod Touch.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni işletim sisteminin özelliklerine ilk olarak performans tarafından başlayalım. Beta sürümlerinde görüldüğü kadarıyla iOS 12 gerçekten çok daha hızlı ve seri çalışıyor. Apple’ın “iPhone 5s ve iPad Air modellerinden itibaren geçmişte çıkan tüm aygıtların performanslarını iyileştiriyor” şeklinde tanıttığı sürüm, cihazlara rahat bir nefes aldırıyor. Yeni sürümle kamerayı açmak veya klavyeyle yazmak gibi günlük şeyler her zamankinden daha hızlı çalışıyor. Memoji sistemiyle mesajlar ve FaceTime uygulamalarında kullanabileceğiniz karakterler yaratmanıza imkan tanıyan sürüm, yepyeni dört Animoji karakteri getiriyor. ARKit 2 ile geliştiricilerin hem daha etkileyici hem de birçok kişinin aynı anda yaşayabileceği artırılmış gerçeklik deneyimleri yaratmasını sağlayan işletim sistemi, Ekran Süresi özelliğiyle de öne çıkıyor. Artık kişileri telefonlarında ve uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiğini tek bir yerden görebiliyor. Burada uygulamalara zaman limiti dahi konulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 12, iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR sonrasında satıştan kaldırılan iPhone X‘un şikayet edilen birçok sorununu da ortadan kaldırıyor. Örneğin artık Face ID’ye birden fazla yüz eklenebiliyor ya da uygulamaları kapatmak için üzerine basılı tutulması gerekmiyor. Bu gerçekten çok beğeniliyor. Aynı uygulamadan gelen bildirimleri bir araya toplaması da çok sevilen sürüm, bildirimleri kolay şekilde “rahatsız etme” moduna geçirmenize izin veriyor. Sizin İçin sekmesi aracılığıyla fotoğraf arşivinizdeki unutulmaz anları gösteren ve onları fotoğrafta yer alan kişilerle paylaşmanızı kolaylaştıran iOS 12, Siri konusunda da geliştirmeler getiriyor. Yeni işletim sistemiyle alakalı olumsuz olarak tek bir durum var. İlk başta geleceği söylenen 32 kişiye kadar FaceTime üzerinde görüntülü ve sesli görüşme desteği maalesef geri alınmış durumda. Bu özelliğin sonbahar ayarlarına bırakıldığı belirtiliyor.

Apple iOS 12

Siri artık günlük rutinlerinizi üçüncü taraf uygulamalarıyla akıllı bir şekilde eşleştiriyor ve Kilit Ekranı’ndan kullanışlı kestirmeler öneriyor. Bu kestirmeleri sesi olarak aktif edebiliyor ya da Kestirmeler uygulaması sayesinde kendi kestirmelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Yeni sürüm kişisel bilgi güvenliği konusunda da önemli bir adım atıyor. Yerleşik tarayıcı Safari, artık web sayfalarındaki Paylaş düğmelerinin ve yorum araç takımlarının izniniz olmadan sizi izlemesini engelliyor. Tarayıcı ayrıca reklam verenlerin aygıtınızı tanımlamak veya hedefli online reklamlar göndermek amacıyla aygıtınıza özel bilgileri toplama girişimlerini de önlüyor. Yeniden tasarlanmış bir Borsa uygulamasıyla gelen yeni işletim sistemi, daha ayrıntılı pil bilgisi de sunuyor. Sesli Notlar’ı iPad’e taşıyan iOS 12, çok kullanışlı bir özelliği de kullanıma sunuyor. SMS ile gönderilen tek seferlik parolalar, artık ezberlemek ya da tekrar yazmak zorunda kalmamanız için otomatik olarak Otomatik Doldurma önerilerinde çıkıyor. Bu gerçekten büyük zaman kazancı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iOS 12 nasıl indirilir?

Yeni sürüme iPhone ve iPad modellerinin “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” bölümünden indirerek geçiş yapabilirsiz. İşletim sisteminin boyutu cihazdan cihaza farklılık gösteriyor. Bu arada güncellemeyi yarın indirmenizi de tavsiye ederiz. Bu akşam şirket sunucularında oldukça ciddi bir yoğunluk bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

İşte yeni iPhone modelleri